Skutečné příběhy válečných zajatců

První článek tematických knih je tady. :) Představím vám v něm čtyři knížky. A co mají společného? Jak už sám nadpis napovídá, jedná se o skutečné příběhy o válečných zajatcích z období 2. světové války, které na útěku z nepřátelského území doprovází neuvěřitelně silná touha přežít.

Některé z nich se dočkaly také filmového zpracování. Dvě z nich se bohužel už špatně shánějí. Ty dvě zbývající jsem minulý rok kupovala svému taťkovi k vánocům. Knihy nejsou pro každého, ale pro všechny, kteří se zajímají o druhou světovou válku, zvláště pak o silné lidské příběhy, budou to pravé. Možná se vám některá z nich taky zalíbí jako vánoční dárek. :)


Kam až mě nohy donesou 


(Josef Martin Bauer)

 http://img.databazeknih.cz/images_books/28_/28951/mid_kam-az-me-nohy-donesou-hL1-28951.jpg


Anotace:
Jeden z nejúžasnějších lidských osudů z období po druhé světové válce. Příběh německého válečného zajatce, odsouzeného na 25 roků otrocké práce na Sibiři. Kniha líčí jeho útěk z východního pekla až do Německa.

Příběh válečného zajatce, důstojníka německých paradesantních jednotek, který byl nasazen k diverzní akci za Uralem, zraněn v boji a zajat ruskými kozáky. Po skončení války byl odsouzen k pětadvacetiletému trestu otrocké práce na Sibiři. Kniha líčí jeho útěk z tábora nucených prací a neuvěřitelná dobrodružství, která za dlouhého pochodu od Východního mysu do Německa zažil. S kulkou zaklíněnou ve spodině lebeční a téměř barvoslepý po otravě olovem v rudných dolech postupoval neúnavně krok za krokem, aby po anabázi trvající dlouhé tři roky konečně dosáhl bezpečí domova.

Film: V německé produkci byla kniha na filmová plátna uvedena pod názvem Bílé peklo.

 http://img.csfd.cz/files/images/film/posters/000/030/30626_2163dd.jpg?h180


Zajímavost: Knihu napsal německý spisovatel podle událostí, které mu popsal samotný německý důstojník vystupující pod jménem Cornelius Rost (*1919). Nikdy neodhalil své skutečné jméno. Zbytek života žil v ustavičném strachu z toho, že ho vypátrá KGB a on skončí na popravišti nebo zpátky v gulagu. Zemřel v roce 1983.


***


Každý umírá sám - Mrazivým severem za svobodou


(David Armine Howarth)
Anotace:
Jedna ze zásadních knih o umění špionáže a přežití. Strhující vyprávění o lidské odvaze a houževnatosti, s jejichž pomocí je možné zdolat všechny překážky. Napínavý příběh podle skutečných událostí, který se odehrál za druhé světové války v severní části okupovaného Norska. 

Roku 1943 sem byla z Anglie vyslána loď se čtyřčlennou skupinou norských odbojářů, kteří měli plnit zpravodajské a diverzní úkoly. V důsledku zrady se však o nich Němci dozvěděli, zaútočili na ně a posádku lodi i odbojáře pobili nebo zajali. Uniknout se podařilo jedinému muži, mladíkovi Janu Baalsrudovi, který ale skončil ve zcela neznámém prostředí bez vybavení, výzbroje, jídla, a dokonce bez jedné boty. Potřeboval se co nejrychleji dostat do sousedního Švédska, v cestě mu však stáli nejen nepřátelští vojáci, ale i nástrahy divoké severské přírody, a kdyby nebylo obětavé pomoci obyčejných obyvatel těchto odlehlých končin, byl by s ním brzy konec. 

Kniha původně vyšla v roce 1955, od té doby se dočkala mnoha vydání a nedávno nového v prestižním nakladatelství Canongate Press. O aktuálnosti titulu svědčí nová předmluva od Andyho McNaba, spisovatele a především bývalého vojáka, který bojoval v přední linii ve válce v Zálivu. V češtině kniha vychází poprvé.


***


Mělké sibiřské hroby


(Michael Krupa) - ten, který přežil...


 http://img.databazeknih.cz/images_books/14_/14061/melke-sibirske-hroby-14061.jpg


Anotace:
Na útěku z tábora smrti.

Unikátní příběh z druhé světové války. Syrové vyprávění muže z chudé polské rodiny, který prožije válku v nelidském systému stalinského Ruska, plného brutality. Rusové ho zatkli, obvinili ze špionáže a odsoudili k několika desetiletím galejí jako německého špiona. Přežil otřesný transport přes celé Rusko a posledních 200 km do lágru Pečora musel ujít s pouty na rukou i na nohou připoután ke svým spoluvězňům. Kdo nemohl dál, byl ponechán napospas vlkům, v lepším případě zastřelen.

Naprostá většina vězňů umírala do několika měsíců, mučená hladem a bitím. Je neuvěřitelné, že se mu vůbec podařilo přežít a projít na útěku z lágru přes celé Rusko až do Afghánistánu.

Celou knihou se jako hlavní motiv táhne autorova obrovská a nezdolná touha po svobodě, protože sám až na dně ponížení a nelidskosti poznal, jak chutná její pravý opak. 

***


Dlouhá cesta


(Sławomir Rawicz) - ten, který přežil...

 http://img.databazeknih.cz/images_books/14_/14039/dlouha-cesta-14039.jpg  http://img.databazeknih.cz/images_books/73_/73089/dlouha-cesta-73089.jpg


Anotace:
Skutečný příběh strastiplné pouti za svobodou. 

Příběh důstojníka polské kavalérie, který byl po okupaci Polska uvězněn v gulagu, odkud se mu podařilo uprchnout.

Líčení charkovského věznění, soudního procesu kvůli obvinění z protisovětské špionáže, odsouzení k 25 letům nucených prací, tříměsíčního transportu do sibiřského pracovního tábora, odkud se šesti společníky uprchl. Hlavní pozornost je však věnována utrpení provázejícímu devítiměsíční cestu přes Sibiř, jezero Bajkal, poušť Gobi a Himaláje. V březnu 1942 vstoupili na území Indie...

Film: Filmové zpracování v produkci USA a Spojených arabských emirátů bylo uvedeno pod názvem Útěk ze Sibiře. Ačkoliv ve filmu byla některá fakta změněna oproti skutečnosti, hlavní poselství snímku zůstává – vypovídá o touze hrstky lidí po svobodě, o jejich bezmezném utrpení a krutých podmínkách, které museli podstoupit, aby dosáhli svého cíle. Některým z nich naplnění touhy nebylo dopřáno. Během dlouhé a vyčerpávající cesty zahynuli.

 http://img.csfd.cz/files/images/film/posters/159/630/159630157_5e7238.jpg?h180 http://img.csfd.cz/files/images/film/posters/000/331/331187_1ef98e.jpg?h180


Zajímavost: Pravdivost Rawiczovy knihy bývá v posledních letech zpochybňována. Ačkoliv se „Dlouhá cesta“ stala defacto bestsellerem a byla přeložena do 25ti jazyků, přesto na základě objevení nových materiálů se vyskytují teze, že příběh neodpovídá skutečnosti. Slavomir Rawicz se již k novým poznatkům vyjádřit nemůže. Zemřel ve vysokém věku 5. dubna roku 2004. Pět let po jeho skonu, v květnu 2009, uvedl polský válečný veterán žijící ve Velké Británii – Witold Gliňski – že popisovaný příběh se přihodil jemu, nikoliv Rawiczovi. Avšak i toto tvrzení bylo okamžitě na základě různých doložených faktů zpochybňováno. Skutečná pravda snad někdy vyjde najevo. Nic však nelze změnit na tom, že v sibiřských gulazích zahynulo obrovské množství nevinných za nelidských podmínek, již nikdy nespatřili své rodiny, nenabyli ztracené svobody. Nechť je tedy Rawiczova kniha i přes vyslovené zpochybnění, věnována jejich památce… 

Celá autorova biografie ZDE