Krvavá lázeň


Druhý článek o knížkách, které spojuje společné téma v názvu. A tím dnešním tématem bude krásná pozitivní KRVAVÁ LÁZEŇ. Trochu mi to asociuje Čachtickou paní a její údajné koupele v krvi mladých panen, vám ne? :) 

 Tess Gerritsen - originální název: Bloodstream
Krvavá lázeň od T. Gerritsenové vyšla poprvé v roce 2000 u nakladatelství Ikar a žánrové je řazena mezi thrillery; konkrétně z lékařského prostředí. Knížka se v roce 2014 dočkala druhého vydání v novém přebalu a s novou anotací u Knižního klubu.

Příběh z prostředí amerického městečka, kde propukla epidemie násilí. 

Ovdovělá Claire Elliotová opustila Baltimore a převzala praxi rodinné lékařky v městečku ve státě Maine, aby uchránila svého čtrnáctiletého syna Noaha, který se dostal do rozporu se zákonem, před společností nevhodných přátel. Ani po osmi měsících pobytu se však příliš nesžila s místními obyvateli a místo vytouženého klidu ji začíná znepokojovat vzrůstající nevysvětlitelné agresivní chování dětí i dospívajících ve škole i v rodinách. Přepadají je náhlé záchvaty zuřivosti, které dokonce vyvrcholí několika vraždami. Claire postupně odhaluje temnou minulost městečka, kde již před dvaapadesáti lety došlo k podobným událostem. Ve spolupráci s policejním velitelem se snaží objasnit jejich příčinu i zachránit život svého syna. 

***
Mika Waltari - originální název: Mikael Karvajalka 
Pod názvem Krvavá lázeň u nás v roce 2002 u nakladatelství Hejkal vyšel první díl ze série historických románů, který vypráví o mládí a podivuhodných dobrodružstvích Mikaela Karvajalky v mnoha zemích do roku 1527.

Nejrozsáhlejší historický román Miky Waltariho (spolu s druhou částí: Šťastná hvězda) se odehrává v první polovině 16. století. Waltari líčí neobyčejně poutavě a čtivě dobrodružství dvou finských mladíků, hloubavého a vychytralého studenta Mikaela a jeho druha, siláka Anttiho, jejich boje v německé selské válce i ve válečných taženích habsburského císaře Karla V., pikle, intriky a protivenství, krásné ženy na jejich cestě i hledání lásky a naděje ve světě často bezútěšném. Waltari nemá iluze o spravedlivosti dějin, ale jeho chmurný pohled je vyvažován humorem.

***
Stuart MacBride - originální název: Flesh house
Další knihu, která u nás v roce 2013 vyšla pod názvem Krvavá lázeň má na svědomí nakladatelství BBart. Jedná se o čtvrtý díl detektivní série Logan McRae - pojmenované podle hlavního vyšetřovatele .

Žulovým městem obchází strach – tým detektiva seržanta Logana McRae pátrá po jednom z nejobávanějších sériových vrahů Spojeného království – nechvalně známém Řezníkovi. Policie ho už jednou dopadla, teď je však vrah opět na svobodě. V aberdeenském přístavu se najde kontejner s kusy lidského masa a rozpoutá se jedna z největších policejních štvanic v historii. A když začnou mizet lidé spojení s původním vyšetřováním, detektiv seržant Logan McRae pochopí, že případ nejspíš není tak jasný, jak se zdálo. Po dvaceti letech vyplouvá na světlo spousta lží a tajemství a jisté je jen to, že Žulové město už nikdy nebude stejné jako dřív. 
***
Håkan Östlundh - originální název: Blot
Poslední Krvavou lázeň vydalo v roce 2015 nakladatelství Baronet. Řazena je do žánru krimi thrilleru a v tomto případě se jedná už o čtvrtý díl severské série Fredrik Broman, přesto funguje jako zcela samostatná kniha, která slibuje vypjaté rodinné drama s rozuzlením až na samém konci napínavého a nervy drásajícího příběhu.

Kriminální inspektor Fredrik Broman leží v bezvědomí v záchranářském vrtulníku vysoko nad Baltským mořem. Utrpěl těžká poranění hlavy a nikdo neví, jak to s ním dopadne.

Tři týdny před tím byli na statku v Levide nalezeni dva mrtví. Žena, zavražděná jediným bodnutím, a muž zmasakrovaný k nepoznání. V okamžiku objevení leželi na zkrvavených luxusních parketách v přepychovém obývacím pokoji už dva dny.

Arvid Traneus, majitel domu, se před nedávnem vrátil domů po několika letech v Japonsku, kde pracoval jako konzultant velké, úspěšné firmy. Zpočátku se předpokládalo, že právě on je oním zavražděným mužem. Žena po jeho boku byla identifikována jako Kristina Traneusová, jeho manželka.

Záhy se ale ukáže, že v tratolišti krve neleží Arvid Traneus, nýbrž jeho bratranec, a tak vyšetřování nabírá nový směr. Podezřelí však mizejí beze stop.Zaujala vás některá z Lázní? Nebo jste nějakou četli?