Recenze: ZÁŘIVÁ SVĚTLA VELKOMĚSTA (Jay McInerney)

Autentická generační výpověď


Za recenzní výtisk děkuji
nakladatelství Leda
Leda na FB

Chci zakoupit titul Zářivá světla velkoměsta


Tato generační výpověď je autentickým počinem autora Jaye McInerneye a jedná se o druhé vydání v novém kabátě, které vyšlo u nakladatelství Leda. Poprvé se mezi českými čtenáři objevil román v roce 1994 prostřednictvím nakladatelství Volvox Globator. Spisovatel není žádným nováčkem literární scény, na triku má již pěknou řádku knih a v ČR z jeho bibliotéky jich vyšlo šest. Originální vydání spatřilo světlo světa v roce 1984 pod originálním názvem Bright Lights, Big City.Popisný styl v du-formě pro náročnější čtenáře zobrazuje nejen atmosféru, ale i myšlenkové pochody a velmi realisticky vás seznamuje s životem ústřední postavy. Popisy jsou takřka až detailní a týkají se nejen poučných informací, ale i těch nepotřebných, které vyprávění dodávají kouzlo. Faktem je, že čtení vás může postupem času zahlcovat a proto jej někteří čtenáři mohou číst s přestávkami.

Ústřední postavu poznáváte snadno dle vyprávění, které začíná, jak jinak, než ve víru velkoměsta. Tedy v klubu pod rouškou tmy, za zvuků hudby a hlavně s drogovým opojením. Snaží se zapůsobit na tu pravou, kterou stále nenachází... A ani s těmi nepravými se mu zrovna nedaří. On je součástí redakce časopisu, ale přesto se stejně jako ostatní cítí sám. Ani se svými přáteli a rodinou se neuvolní. V díle řeší nesnadné rodinné vztahy, které nastaly. Jeho žena Amanda, modelka, se po roce manželství prostě rozhodla hodit jej za hlavu. Jak má žít dál? Jedná o týden, který je pro hrdinu nejpodstatnější...

Děj se odehrává v Americe, přímo v New Yorku. Ukázka toho, jak se lidé tamější generace cítili zmatení a ztracení, je opravdu vytříbená. Psychologické prvky, emoce i propracovaná atmosféra dokážou silně zapůsobit - až natolik, že z ní vycítíte zoufalství a beznaděj, možná až depresi. 

Jelikož je vyprávění masivně popisné, dynamika pokulhává. Ale v tomto případě nejde o to, aby dějem hýbala akce. Čtivost omezená nijak není, když se pročítáte reálným životem ústředního hrdiny a poznáváte jeho slabá a ještě slabší místa. Autor se nevyhýbá žádným podstatným tématům a neuhýbá ani před těmi kontroverzními. Líčí je výstižně a realisticky, někdy až na dřeň.

Zobrazení generace 80. let je velmi autentické. S ohledem na propracované popisy do detailů se snadno vžijete do dané doby a budete až překvapení, jak silně reálně na vás zapůsobí.

Komu bych knihu doporučila? Máte-li v oblibě generační výpovědi, věřím, že jako náročnější čtenáře vás potěší propracovaný styl psaní i autorova upřímnost. 

Knižní obálka: 
Papírová obálka, příjemná na dotek, je plná pestrosti a zobrazuje skutečné velkoměsto. Přesně o to jde, protože i obsah je velmi pestrý.
Anotace:
„… striktně jste dodržovali Tadovu zásadu, že je třeba se neustále hýbat: při každé zastávce jen jeden drink. Tadovým životním posláním je užít si víc než kdokoliv jiný v New Yorku, což obnáší být pořád v pohybu… Jeho zapřisáhlé odmítání jakéhokoliv vyššího cíle, než je vyhledávání požitků, tě ohromuje. Taky chceš být takový. Zároveň si myslíš, že je Tad povrchní a nebezpečný.“

Zářivá světla velkoměsta patří k osmdesátým létům jako jejich generační románová výpověď. Jay McInerney ve své prvotině dokonale zachytil hlubokou proměnu, k níž v Americe došlo během velmi krátké doby: ideály zmizely, Woodstock a protestní pochody jako by ani nikdy nebyly, a místo neklidu a myšlenkového kvasu na univerzitách zajímal novou generaci teď vůbec nejvíc svět módy, bulvární pozlátko, co nejsnadněji vydělané peníze a všechny způsoby, jak je s požitkem utratit. Tehdejší deziluze samozřejmě souvisela s nedávnými změnami: Amerika mnohého dosáhla, ale co dál? Dál už jen kocovina z minulých úspěchů a taky deziluze, že něco se prostě nikdy nezmění.

Poselství románu nabralo do dnešních dnů na síle a v tomto zmatky zmítaném světě je snad ještě aktuálnější než v oněch oslnivých, zářivých osmdesátkách.

Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2018
Žánr: Literatura světová
Počet stran: 208
Vazba: pevná s přebalem

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.