Recenze: SHERLOCK HOLMES - PES BASKERVILLSKÝ (Petr Kopl)

Kvalitní komiksové zpracování slavného případu



Třebíčský rodák Petr Kopl je známým a oblíbeným ilustrátorem pro děti a dospívající. Jeho kresby znají dokonce i čtenáři v USA, Koreji a Finsku. Dokonce se věnuje divadelní tvorbě a cestování. Získal ocenění za Nejlepší komiks pro děti a nyní mu vyšel u nakladatelství Bambook nový grafický román s názvem Sherlock Holmes - Pes Baskervillský. 

Na svém kontě má již 85 knížek. Několik publikací je právě ztvárněním případů nejslavnějšího detektiva všech dob, Sherlocka Holmese od spisovatele sira Arthura Conana Doylea. 

Je znát, že autor má zkušenosti s dětskými knihami a nechybí mu zápal, se kterým líčí dramatické dobrodružství Sherlocka Holmese a jeho nepostradatelné pravé ruky Watsona. Jestli znáte klasickou předlohu od A. C. Doylea, tušíte, kterým směrem se bude dění ubírat. Předpokládám, že stejně jako mně se vám bude líbit nápaditost, se kterou ilustrátor případ zkrátil a zvelebil pro menší čtenáře. Děti obvykle knihy Doylea neznají, ale to jim nikterak neubere možnost si v podání Kopla užit celistvé a vzrušující vypravování s kapkou hororu a příjemně mrazivé komorní atmosféry. 

Kresby jsou opravdu v komornějším stylu, ale přesto působí vřelým dojmem. Povedené jsou i detaily jako výrazy tváří nebo indicie. Kresby samotné mají důvtip v sobě, a právě díky tomu nezaujmou jen menší či větší čtenáře, ale i dospělé, kteří si při čtení komiksu mohou užít klasiku v odlišném, ale přesto atraktivním podání. 

Velikost písma není sice úplně vhodná pro prvňáčky, protože takhle velká písmena by se do komiksové bubliny ani nevešla, ale pokud máte dítko nečtenáře nebo dyslektika, budou nadšení. Textu není příliš, je srozumitelný a stručný, jelikož musí mluvit přesně k věci. Autor umí pracovat s textem i kresbami, vše má výstižné a přesto mám pocit, že skutečně předkládá příběh takový, jaký má být. Jednou plynulé dění přerušuje dokonce ukázka novinového článku v novinách, což je za mě ukázka vyladěnosti. 

Na závěr jsou bonusy, které se v dnešní době staly již očekávanou součástí komiksových příběhů. Jedná se o dvě kapitoly - Předposlední dopis Sherlocka Holmese, což je vlastně velice kreativní čtení. Autor se situoval do role Sherlocka Holmese, který si pročítal tento počin a hodnotil, jak se ilustrátorovi podařilo vystihnout vše, týkající se příběhu. Pasáže jsou označené římským číslováním a vypráví o jednotlivých úsecích, hodnotí a ukazují právě ony důmyslné detaily. Za mě naprosto skvělá část, kterou tvůrčí a náročnější čtenář určitě ocení. Děti se tak mohou naučit nespokojit se s málem a chtít od knih opravdu mnohem víc. Další kapitola má název Co ani Holmes nevěděl. Ta je vlastně šikovným a nápaditým lákadlem k přečtení i dalších publikací Petra Kopla. 

Psa Baskervillského v podání Petra Kopla mohu doporučit všem čtenářům, které námět zajímá. Je jedno, jestli jste případ četli nebo ne. Je jedno, zda je vám deset nebo šedesát. Předpokládám, že oceníte s jakým nadšením se rozhodl autor počin propracovat, okořenit a představit. Mohu jen doporučit! 

Pro mě byla publikace prvním setkáním s tvorbou Petra Kopla. Jelikož zrovna Pes Baskervillský je můj top mezi případy Sherlocka Holmese, byla jsem trochu nejistá a říkala jsem si, jestli se ilustrátorovi podaří tak úchvatný příběh vměstnat do grafické podoby. Bála jsem se plytkosti a přílišného osekání, ale Kopla mě přesvědčil o svých kvalitách. Bylo to skvělé čtení, moc jsem se bavila a ten závěrečný bonus byl prostě třešinka na dortu! Už jsem čtení podsunula mému desetiletému a jsem zvědavá, co na něj řekne. Přeju i vám krásné čtení, věřím, že budete spokojení. 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.