Recenze: VELKÁ MALÁ ČÍSLA (skupina autorů)

Čísla, která tvoří náš svět


Za recenzní výtisk děkuji
nakladatelství Portál
Chci zakoupit tento titul!

Hlavní autorkou je Isabel Thomas, oceňovaná spisovatelka a autorka více než sto padesáti knih pro mládež o vědě a přírodě. Jedna z jejích publikací v roce 202 získala cenu AAAS Subaru za vynikající vědecké knihy. Rovněž Thomas píše články pro dětské vědecké časopisy a vede vědecké projekty. 

O ilustrace se zasloužila slovenská ilustrátorka Daniela Olejníková, která se věnuje sítotisku a linorytu. Její kresby se objevily ve více než dvaceti titulech pro děti. V tomto případě se rozhodla pro kresby vytvořené počítačově v moderním až uměleckém stylu. Vynikají pastelové barvy i zaměření na různá témata, vhodně zobrazující právě hrátky s čísly. Kniha je díky ilustrátorce opravdu hojně ilustrovaná. 

V úvodu je k dispozici obsah s názvem Navigace, který atraktivním a šikovným způsobem za pomocí ilustrací představuje, co kniha nabízí. Ve spodní části je také časová osa od roku 2000 před naším letopočtem až do roku 2000 našeho letopočtu.  

Nejprve se čtenář dozví, k čemu jsou čísla potřebná a že se jedná o takový světový číselný jazyk, kterému všichni rozumí. Následují dokonce i zajímavosti o zvířatech - věděli jste, že i zvířata rozumí číslům? Velice oceňuji, že autoři zachází do historie a představují podstatné informace z předešlých dob, stejně jako zobrazení lidové slovesnosti, týkající se čísel. Nechybí samozřejmě odkazy na významné osobnosti historie, které se zabývaly matematikou. 

Kdy se přecházelo na nové systémy a co to obnášelo? Jaké rovnice či měrné soustavy se později lidé museli učit? Dozvíte se, jakým způsobem vlastně vznikl metr či kilogram, což samozřejmě odkazuje i na vytvoření peněz či začátek měření teploty. 

Malý i velcí čtenáři mohou nahlédnout také na základy, týkající se dne, měsíce a roku a vše, co s nimi souvisí a co je ovlivňuje. Jakým způsobem vznikl moderní kalendář a čí to byl vlastně vynález? Dokonce se dočkáte i informace o tom, kdy a jak se sjednotili hodiny po celém světě a přitom se začalo fungovat i s časovými pásmy. Jak tušíte, na závěr se setkáváme s klasickými čísly, protože vše ostatní bylo poměrně překvapivé. K dispozici je tedy i kapitola Vzorce a čísla, tajné šifry i důvod, proč počítačům stačí nuly. 


Za mě je publikace velice překvapivá. Nikdy mě nenapadlo, k čemu všemu se vlastně čísla vztahují a co ovlivňují. Jak se tomu člověk nevěnuje nebo nad tím nepřemýšlí, možná až ke škodě unikají všechny souvislosti, které kniha pomáhá nalézt. Spousta zajímavostí, informací, které jsou rozšířené i základní, ale možná jste o nich neměli ani tušení, přináší malým i velkým čtenářům. Rozhodně titul, který by měl mít doma každý zvídavý čtenář, jemuž pochopení čísel uniká nebo ho naopak lákají. 


Já jsem četla publikaci se svými dětmi. Jeden teprve půjde do školy a druhého matematika na 1. stupni moc baví. Překvapení, čeho všeho se čísla dotýkají, jsme byli všichni tři. Líbily se mi různé zajímavosti, které dětem čísla přiblížily a pomohly jim pochopit je. Já sama bych jim je neřekla, protože už nad tím nepřemýšlím a ani si je nepamatuju, jestli nám to vůbec takhle předkládali. Tohle je skutečně zábavná forma učení, která nám přišla víc než vhod. Kvalitní informace, zajímavé čtení. Jediné, co mi příliš neučarovalo, jsou ilustrace, protože mám ráda klasicky kreslené kresby a tyhle moderní mě tolik nelákají. Ovšem to už je na vkusu každého a mě osobně to čtení s dětmi vůbec nekazilo. 

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.