Recenze: BYLI JSME TADY (Cassie Gustafson)

Autentické drama se závažným tématem



After the Ink Dries od Cassie Gustafson v České republice vyšlo pod názvem Byli jsme tady a neskutečně rozvířilo vlny svými závažnými tématy, autentickým a kvalitním ztvárněním i věrohodnými charaktery. 

Někteří autoři využívají žánru young adult, aby napsali oddechovější a méně propracovaný titul. To se ale netýká všech. I náročnější čtenář si může přijít na své například u děl Holly Bourne nebo právě Cassie Gustafson, která svým prvním počinem ukázala, že nejen oplývá literárním talentem, ale nebojí se vytáhnout si černého Petra a bojovat proti sexuálním přečinům a poukazovat na psychická traumata. 

Vypravování v ich-formě se zaměřuje na dva hrdiny, kteří mají více méně běžné dospívání a musí se poprat s nejedním problémem. Některé texty se zaměřují na ukázku minulosti, máte tak náhled na získání nové kamarádky, na zamilování se do kluka i na to, co se dělo, když o sobě dívka nevěděla.. Autorka sepsala jejich myšlenky, emoce a překvapila surovostí, kterou do textu vložila. Čím víc čtete, tím více zneklidňující a uvěřitelnou se kniha stává. Dá se říct, že je doslova ze života... 

Pro přečtení celé recenze klikni na níže zobrazené políčko Více informací...

Mimo běžný text obsahuje počin ještě několik úryvků komiksu, které o ději vypovídají po svém. Erica totiž velmi ráda kreslí. Má svůj web, kde ilustrace zobrazuje. Píše komiks o superhrdince Erice Strange, což je její alter ego. Zatímco Strange je odvážná, Erica se bojí a občas potřebuje popostrčit tím správným směrem. 

Podstatnou osobností je Thomas. Vychází zejména se svou matkou. Otec k němu nemá blízko a bratr Michael je na vysoké, tak se tolik nevidí. Thomas má sen, stát se hudebníkem a proto si všude brnká na imaginární kytaru a vymýšlí písničky. Není divu, že si vyslouží přezdívku Písničkář a bojuje za svůj sen - studium hudby, ve kterém ho podporuje hlavně jeho strýček. Maminka není proti, ale bojí se protivit manželovi a často mu jde raději na ruku. Ukázka utiskování žen v domácnosti naprosto zřetelná. 

Erica měla běžný život, ale nedávno ji a maminku opustil otec. Prostě odešel a nechal je samotné. Její matka je zdravotní sestra a často je k vidění se svou kamarádkou Val. Erica je hodné děvče, snaží se získat si na nové škole kamarády a zapadnout. Zakouká se do krásného kluka, který sní o kariéře hudebníka a doufá, že si našla nejen úžasného přítele, ale i nejlepší kamarádku... 

Všechno se změní ve chvíli, kdy se probere s neuvěřitelnou kocovinou a tělo má popsané vulgárními nápisy. Připadá si špinavá a zneužitá. Přestože ke znásilnění nedošlo, stalo se něco děsivého a temného. Někdo manipuloval s jejím tělem a ublížil jí, zatímco ona byla tak opilá, až o sobě nevěděla. Erica se chová jako typická oběť. Stydí se, aktéři ji mají v malíku a baví se její bezbranností, ukazují si fotky, na kterých je vidět, jak jí ublizovali a ponižovali ji. Čím víc před nimi a těmi pocity utíká, tím horší to je. Dokonce to vypadá, že i Thomas, kluk, o kterém si myslela, že je dokonalý, v tom má prsty. Kamarádka se také nechová podle všech očekávání a Erica se cítí v pasti... Oběť, která jde na ruku násilníkům a ničí se, zatímco oni nemají obavy z ničeho. 

Bohužel tohle je velice reálná ukázka toho, jak to v životě chodí. I když dotyčný nic špatného neprovede, cítí se provinile a poníženě a nechce nic hlásit stejně jako Erica. Autorka psychologii vystihla perfektně. Jenže jak to nakonec může dopadnout, když ji všechno tak moc tíží? Je to vůbec sexuální přečin, když nedošlo ke znásilnění?

Rozhodně ano. Spisovatelka transparentně poukazuje na to, že jakékoliv ponižování, zneužívání, nakládání s osobou proti její vůli a obtěžování, sic bez sexuálního aktu, je protizákonné a Erica měla okamžitě volat policii a řešit to ve velkém. Jenže se nic takového neděje a problémy narůstají. Mezi další témata tak patří sebevražedné myšlenky, šikana, zastrašování atd. Závažná a kontroverzní témata jsou aktuální, velmi dobře rozložená do děje a poukazují na skutečnost, která se kdekoliv mezi námi může odehrávat. Jako by kniha byla jen ukázkou skutečného života, byť je nesmírně traumatická, smutná a zneklidňující. 

I přesto všechno má kniha z počátku i milostné prvky. Přece jen si byla Erica s Thomasem blízká a i on vypadal, že mu na ní záleží. Co se změnilo? A proč se choval tak, jak se choval? Vše má svůj důvod a musím uznat, že postavy jsou naprosto propracované, chovají se reálným způsobem a mají argumenty, proč se vše děje. Erica a Thomas patří samozřejmě mezi ty nejvýraznější a také nejpromyšlenější. Takže i přesto všechno je z publikace cítit zamilování, něžnosti a mladistvá láska, která má (ne)čekané vyústění. 

Jak to bývá, konec je nejdramatičtější, i když v tomto případě je vlastně napínavá a dramatická celá publikace. Vzrušení a jistá podmanivá agrese ze stran spolužáků se zvyšuje spolu s bezmocí a zoufalstvím protagonistky. Jak by se měla zachovat? Co udělat? Proč se bojí, že by mohla někomu ublížit, když jí samotné bylo tolik ublíženo?

Jediné, co může čtenářům trochu vadit, je fakt, že závěrečné dění vlastně chybí. Dostanete se do bodu, kdy je jasné, jakým směrem se bude vše ubírat, což bylo pro tvůrkyni stěžejní, ale už dál nepopisuje marast, který bude následovat po tom všem. Na jednu stranu pochopitelné, na druhou stranu mi přijde jako škoda ochudit čtenáře o to, jakým způsobem bude spravedlnost vykonána a jestli vůbec. Ovšem i to se dá svým způsobem považovat za brilantní krok, protože každý stát má za takové jednání jiné tresty a jiné rozhodnutí. Je to ještě dlouhá cesta plná strasti, kterou Erica i po ukončení knihy musí projít, ale čtenář už u toho bohužel (nebo bohudík?) nebude. 

Byli jsme tady je velice kvalitní young adult s námětem sexuálního obtěžování, zneužívání a šikany. Gustafsonová si dala nesmírně záležet, upřímně ztvárnila případ, o kterém by se běžně (ne)mluvilo a který by přesto otřásl populací. Její talent mnohým pomůže překonat traumata nebo naopak otevřít oči. Publikace je psána jako pomoc pro ty, kteří to potřebují, proto na úplném konci najdete i informace o dostupné pomoci, když máte psychické problémy nebo vám bylo ublíženo. 

Já se přiznám, že jsem čekala něco jiného. Prostě to měla být romantická oddechovka s nějakou zápletkou na začátku, která později vyšumí a bude jen tím tajemným lákadlem. Jenže to, co se mi dostalo pod ruku, to bylo vážně dokonalé a přitom odporné čtení. Bylo mi zle. Nechápala jsem a přitom chápala, proč se Erica tak chová. Nadávala jsem, nabádala ji, aby už něco udělala, aby se přestala bát a obviňovat samu sebe. Jenže život není jednoduchý, což bylo v knize dokonale představeno. Nic není jednoduché a nic není takové, jak se zdá. I Thomasovo jednání a chování bylo působivé a hlavně to vysvětlení. Věřila jsem Gustafsonové každou větu a prožívala vše s Ericou. Sice mi bylo po dočtení mizerně, ale stálo to za to. Zážitek, na který nezapomenu. A jedna z mála knih, která se tímto námětem zabývá. Mohu jen zatleskat a doporučit všem! 



Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.