Zkušenosti z psychoterapeutické praxe
Jan Kulhánek je vedoucí psychologického centra Psychoterapie Anděl. Rovněž pracuje již řadu let jako klinický psycholog, rodinný terapeut a psychoterapeut. Dokonce vyučoval psychologii a psychopatologii rodiny a dětí na Pražské vysoké škole. Konečně se rozhodl své znalosti a zkušenosti představit také širšímu publiku formou publikace. Jeho debutem je tedy počin Děti a rodiče v rozmanitých rodinách, které vyšly tento rok u nakladatelství Portál.
Sám autor v předmluvě - Poznámce autora - zmiňuje, že kniha vznikla jaksi nedopatřením. Dostal nabídku napsat příspěvek do sborníku, jehož téma se týkalo právě rodiny, které něco podstatného schází. Natolik ho námět zaujal, že se rozepsal nad rámec a když jej zkrátil, bylo mu líto zahodit propracovaný materiál. Jelikož se kdysi realizoval pouze v prezentaci svých zkušeností pomocí článků a rozhovorů, bylo sepsání celistvého delšího textu menší výzvou. Za mě ji však splnil na jedničku.
Pro přečtení celé recenze klikni na níže zobrazené políčko Více informací...
Jak u takových počinů očekáváte, nechybí jí náboj a zájem o věc. Autor k vám promlouvá poutavě a vyhýbá se nadbytečné komplikovanosti. Formuje své znalosti a zkušenosti tak, aby jim porozuměla skutečně i široká veřejnost, která se o psychologii běžně nezajímá nebo je méně protřelá. Na druhou stranu ti, kteří podobné publikace čtou běžně, mohou mít pocit, že Kulhánek možná trochu víc zjednodušoval a mohl by přidat odbornějších výrazů apod. Ovšem berme v potaz, že tohle je opravdu pro ty, kteří nechtějí klasickou studii, ale touží pochopit a porozumět a s tím Kulhánek rozhodně boduje.
Vše je předkládáno zajímavě a čtivě, opravdu se nemusíte bát, že by vás čtení snad nudilo, i když vám psychologie není blízká. Třeba se vám pojmy zdají známé, ale uvidíte, že tvůrce jim dává širší rozměr a skutečně vám ukáže, že mají více významů, než jste možná tušili. I zdánlivě jednoduché slovo rodina totiž skrývá víc a kdoví, zda jste se nad ním zamýšleli natolik, aby vám byly všechny hodnoty známé. Budete překvapení, kolik se toho během čtení dozvíte, i když jste měli za to, že vás nic nemůže překvapit. Opravdu ohromující rozhled, který dokáže v mnohém otevřít oči.
Silným prvkem jsou příklady z terapeutické praxe, které jsou označené vlnovkou po levé straně textu. Pasáže nejsou psané s cílem šokovat nebo vyvolat emotivní reakce, působí dostatečně věcně a odosobněle, a přesto... mně se sevřel hrudník hned při první situaci, kterou Kulhánek nastínil. Ač se to nemusí zdát, téma v sobě skrývá ohromnou škálu pocitů.
Bojíte se, že se bude jednat pouze o tradiční hodnoty rodiny a Kulhánek zapomene na dnešní dobu, kde jsou různé verze rodin? Zbytečné obavy. Ač je samozřejmě tradiční forma více zmiňována, protože je všednější a zaměřením se dotýká více čtenářů, tak se však nezapomíná ani na odlišné vztahy jako je například patchworkový model. Stejně tak nechybí ani náhled na historii rodiny a k ní náležících elementů.
Kulhánek nesoudí, nenabádá vás, jakým způsobem máte se svými dětmi pracovat, jakým způsobem máte vést chod své domácnosti a rodiny, ale udává možnosti, zmiňuje klady i zápory. Zkrátka pomáhá vám, abyste pochopili, jaký rodinný model máte vy a jakým způsobem jej vylepšit, pokud něco drhne. Možná pomoc nebyla ani záminkou, ale díky spoustě profesionální odbornosti nejednoho napadne, že by třeba chtěl něco vylepšit nebo si naopak řekne, že způsob, jakým funguje jeho rodina, je opravdu vhodný pro děti i dospělé a může pocítit, jak mu spadne kámen ze srdce. Jak sám autor říká, žádný obecně platný názor na výchovu dětí a rodičovství zkrátka neexistuje a všichni se snažíme dělat to nejlepší.
Mnoha čtenářům se bude líbit, že Jan Kulhánek nekáže, ale opravdu pomáhá téma rodiny pochopit. Sám nadhazuje spousta otázek, na které vám nedává odpovědi, ale naopak množství informací a zkušeností. abyste v sobě odezvu našli. Je to nejen skvělý způsob, jak si udržet pozornost, ale zejména nikoho neodradí nevyžádanými radami. Předpokládám, že každý se s motivem potýká - ať už měl, má nebo chce mít rodinu, a proto i otázky jsou poměrně dobře cílené.
Kniha je docela útlá, přečtete 206 stran, než je konec, což na jednu stranu hovoří o tom, že skutečně se nejedná o hlubší studii pro čtenáře, kteří by s tématem a psychologií pracovali. Díky tomu, že je dílo převážně cílené na ty, kteří s psychologií běžně do styku nepřichází, je proto vhodně sepsáno tak, aby nezahltilo.
Dozvíte se tedy podstatné informace o pojmu rodina (co to je a kde se vzala). Jaké jsou možnosti soužití a jak funguje výchova a ne-výchova stejně jako škola a ne-škola (v tom můžete poznávat online výuku, ale i speciální školy a programy pro děti, jejichž rodiče nechtějí tradiční státní školství). Nechybí ani poukázání na pestrost rodičovských párů, mezigenerační témata či zmínění, co je pro děti v rámci rodiny podstatné. Jaký dopad mají absence v rodině? Co když někdo chybí neboli jak děti vnímají rozvody.
S kapitolou Rodina pod lupou už je psychologie znatelnější a čtení pro některé i náročnější. Jan Kulhánek se zaobírá úvodem do psychologie rodiny, zmiňuje známé ikony, uvádí v potaz také důraz na fyziologii člověka. Kladem jsou i zajímavé příměry, které pomáhají k pochopení. Dočkáte se i různých úvah, např. proč se dva dospělí lidé rozhodnou mít potomky. Dále vám vlastně tvůrce servíruje rodinu v různých stádiích - od dob, kdy nemají děti, rozhodují se mít děti až po ty, kdy mají mezi sebou teenagery. Nebo jak se rodí genderová identita a další... těch motivů je opravdu spoustu a všechny se bohužel zmínit nedají, ale jak vidíte, tak já jsem byla během čtení ve svém živlu a několik poznámek jsem si udělala, abych vám titul představila blíž.
Závěr knihy se dotýká zejména těch, kteří hledají rodinného terapeuta nebo o něm smýšlí. Kulhánek informuje, kdy je vhodné hledat terapeuta a jak poznáte toho dobrého. Nechybí ani náhled do budoucna, aneb jak to bude s rodinou dál.
Jak jsem říkala, autor vám nepodsouvá své rady a ani nikoho nesoudí, což mi bylo od začátku sympatické. Když se potká s novým tématem - jako například polyamorie, dohledává, informuje se, získává nové zkušenosti, aby porozuměl, ale neodrazuje, jak to má u psychoterapeuta být. Ač se zdá, že je čtení poměrně těžkého kalibru s ohledem na surové zpovědi, přečteno můžete mít rychle, protože přednes je poutavý, zajímavý a osobitý. Neobávejte se, vše je srozumitelně sepsané a určitě vás nadchne.
Já bych knihu doporučila všem, kteří o motiv rodiny mají zájem - chtějí se informovat, nebo hledají odpovědi či mají pocit, že jim něco chybí a netuší co. Opravdu kvalitní publikace pro rodiče stávající i budoucí.
Před touto knihou jsem četla jednu, která byla jiného žánru a bohužel i hodně nízké kvality. Potřebovala jsem si spravit literární chuť, dá se říct. A vím, že u Portálu kvalitní publikace jsou a ještě nikdy mě nezklamaly. Nebylo tomu ani nyní. Naopak byla knížka jako balzám na duši. Z počátku mi přišla možná až moc jednoduchá, což mi nevadilo, protože i přesto mi ukazovala jiné náhledy, rozšiřovala obzory a sbírala zážitky z psychologické praxe. Dál to bylo lehce náročnější, jako by si byl Kulhánek jistý, že čtenář stačí a může přidat. Naprosto skvěle vyvážené! Mám pocit, že zodpověděl snad všechny mé otázky, i když věřím, že by mohla být kniha obsáhlejší, tím by však byla cílená už na jinou skupinu. Jsem moc ráda, že se Jan Kulhánek chopil výzvy a sepsal tento počin. Jsem si jistá, že spoustě lidem opravdu pomůže, zatímco jiné bude fascinovat jako mně a ujistí je, že jdou správným směrem. Děkuju! :)
Žádné komentáře:
Okomentovat