Recenze: STRÝČEK VENDELÍN, CHLUPATÝ MELOUN (Iva Gecková)

Veselé čtení pro větší čtenáře! 


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada - Bambook
Chci zakoupit tento titul!Nakladatelství Bambook - Grada se zaměřuje na dětskou literaturu, ať už se jedná o dobrodružnou literaturu, která má děti pobavit, nebo populárně naučnou, která jim pomůže se rozvíjet. Jako bonus se však Bambook věnuje edici Osobní rozvoj a poznání, ve které kupříkladu vyšel i Soukromý deník Cindy Wildeové, jež mám doma. 

Nedávno jsem vás informovala o nejnovějším díle autorky Ivy Geckové, která začátkem roku 2019 vydala zábavný dobrodružný příběh pro děti s názvem Páteční cesta za Kočkoládou (recenze)! Nyní bych se s vámi ráda podělila o postřehy, týkající se její knížky pro děti Strýček Vendelín, chlupatý meloun.
V tomto případě už je kniha především pro starší čtenáře tak od druhého stupně základní školy. Příběh však nepostrádá onen přívětivý styl psaní v er-formě, který děti snadno vtáhne do děje a co nejpodstatnější, udrží je v něm díky nápaditosti a zajímavým prvkům. 

Styl psaní už není tolik dětský jako v případě předchozího hodnoceného titulu, v tomto případě je znát, že čtení je pro školáky - Iva Gecková tomu přizpůsobila nejen vyprávění, ale i samotný koncept knihy. Přesto však přetrvává příjemný a čtivý styl v er-formě, který snadno vtáhne do děje.

 

Ačkoliv se jedná o příběh pražské dívky, tak jméno je rozhodně rozvernější. Ústřední hrdinkou je totiž Gala, která přijela strávit letní prázdniny na Moravu ke strýčkovi a tetě, kteří mají zahradnictví. 


Překvapil mě sytý zábavný prvek, který knihu obohatil. Opravdu se jedná o zábavné čtení, kterému vévodí český humor. Tentokrát se zdánlivě jedná o ryze reálný příběh, v němž se ústřední hrdinka Gala setkává s novými přáteli a poznává nové lidi, zatímco si užívá letních prázdnin. Samozřejmě vám nemohu prozradit všechno, ale rozhodně budete překvapení, na co Gala přijde. Během druhé poloviny, spíše v závěru pochopíte také druhý dovětek názvu, chlupatý meloun - pokud to tedy autorka myslela tímto způsobem.

 

V tomto případě je prvek nebezpečí a napětí výraznější, jak vyžadují větší čtenáři. Tím závěr prakticky graduje a letní atmosféra se mění v záhadnější a tajemnější během čtení. Kdo by odolal tak krásnému příběhu z prostředí zeleninových záhonů a vesnického prostředí? 

Jako bonus kniha obsahuje barevné ilustrace, ze kterých vnímáte vřelost a srdečnost. Ilustrátor Michal Sušina dal důraz na veselé kresby, kterých je na dětskou knihu pro větší čtenáře akorát

 

S radostí mohu knihu doporučit spíše školákům druhého stupně základní školy. Tato zábavná četba plná přátelství a radosti z léta si však získala i  mně. Už se těším, až syn bude větší, a společně si knihu přečteme znovu. Jelikož mu brzičko bude pět let, nebyl mu zatím příběh tak blízký jako Páteční cesta za Kočkoládou. 


Anotace: 
Vítejte v zahradnictví ve Žlutých Polích! Koupíte tu rajčata, okurky a růže, ale taky tu mají citronomandarinkovník, scindapsus na hlasové ovládání, a hlavně strýčka Vendelína. Když pán bůh rozděloval humor, Vendelín si přijel se zahradním traktůrkem. Není divu, že tu jeho neteř Gala tak ráda tráví prázdniny. Ty letošní budou ale dost prapodivné. Gala narazí na záhadnou paní Černou a její nekalé úmysly. Zdá se, že postavit se téhle chladné krásce je nemožné. Gala bude muset bojovat s čarovným světem lidskými prostředky.

Příběh se správně namixovanou dávku humoru a napětí napsala Iva Gecková a ilustroval Michal Sušina.

Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2018
Žánr: Pro děti a mládež
Počet stran: 136
Vazba: pevnáŽádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.