Recenze: MALÁ TAJEMSTVÍ PŘÍRODY (J. Dobroruková, L. J. Dobroruka)

Co můžeš pozorovat v lese, u rybníka i v městském parkuZa recenzní výtisk děkuju Euromedia


Nakladatelství Pikola vydává spousty zajímavých knih pro děti, ať už českých či zahraničních. Mezi nejnovější počiny patří i publikace o přírodě s názvem Malá tajemství přírody, na které se podílelo spisovatelské duo Dobrorukových. Český autor Luděk J. Dobroruka v roce 2004 zemřel, ale i přesto se jeho díla vydávají v nových vydání i nadále. Na svém kontě má celkem patnáct vydaných děl. RNDr. Jana Dobroruková se svým manželem pracovala na několika publikacích, které měli u dětí ve věku od devíti do osmnácti let vzbuzovat zájem o přírodovědu. Oba spisovatelé se námětu věnovali a měli jej také vystudovaný, zatímco Dobroruková studovala biologii, tak Luděk Jindřich Dobroruka byl předním českým zoologem a světově uznávaný znalec v oboru systematiky stonožek a afrických antilop. Je tedy jasné, že autoři vědí, o čem hovoří a co dětem ve svém počinu představují... 

Malá tajemství přírody jsou již třetím vydáním v naprosto novém a moderním grafickém ztvárnění. Předešlá dvě vydání vyšla u nakladatelství Albatros, nyní vám jej tedy předkládá nakladatelství Pikola společnosti Euromedia Group. 

Populárně naučná publikace, řazená mezi encyklopedie, je už od úvodu velmi sympatická. Autoři přívětivě promlouvají k malým čtenářům, snaží se pochopit jejich svět a ukázat jim přírodu zábavnou a zajímavou formou. Spisovatelé přivádí čtenáře do děje řečnickými otázkami, snaží se je motivovat k dalšímu čtení a věřím, že se jim to daří (u mě se podařilo). Velmi dobře si uvědomují, že hovoří k dětskému publiku, takže mizí nadbytečné odborné pojmy, vše se přizpůsobuje a hlavně je jazyk opravdu velmi příjemný a příhodný. Děti přímo zve na dobrodružství s přírodou. Styl psaní mohu jen a jen chválit, protože je lehce emotivní, a je z něj velmi cítit, jak téma Dobrorukovi fascinuje a jak silné k němu mají vazby, dovedou přírodu dětem opravdu krásně předvést. 

Dle obsahu poznáváme, že se titul bude zabývat těmito ústředními kapitolami: 

  • Seznamujeme se s přírodou
  • Les tvoří strany
  • Zelené rostliny
  • Život ve vodě
  • Hmyz a jiná drobná zvířátka
  • Ptáci 
  • Savci a jiní obratlovci
  • Příroda ve městě
  • Co v přírodě jíst a nejíst
  • Co a jak nám pomáhá při práci

Jak vidíte podle obsahu, tak autoři se zabývají přírodou poměrně široce. Někde se dozvíte zajímavosti, ale přesto vaše ratolesti nezahlcují příliš informacemi. Fakta předkládají postupně a spíše se snaží vše představovat hravou formou a stále k malému čtenáři promlouvat a udržovat tak jeho zájem. Skvělé je, že s dětmi jednají jako s úplnými začátečníky, představují jim tedy vše, ale vždy je to míněno tak mile, že se ani tématu znalý čtenář nebude nudit. Navíc nepoukazují na neznalosti, ale naopak podporují v objevování a učení se nových faktů. 

Nevím, jestli i předešlá vydání ilustroval ilustrátor Petr Rob, ale jeho kresby jsou opravdu nádherné. Autentické, pestré a plné života, který představují. Přírodu dětem zobrazuje přesně takovou, jaká má být a ke všemu jí dává malebný nádech. Ilustrátor má na svém kontě již sedmnáct knih, pokud se knižní databáze nepletou. Sice se o něm na internetu mnoho nedozvíme, ale jedno je jisté, talent rozhodně má a tuto publikaci jen vyzdvihl. Nejedná se však jen o ilustrace, knihu doplňují také fotografie Ty se týkají pouze poslední kapitoly, která dětem ukazuje, jak správně přírodu fotografovat a jaké krásné záběry lze vytvořit. 

Publikace je nádherná, ať už přístupem autorů, tak i díky ilustracím. Fakta jsou zajímavá, působivá a pokud se tématu nevěnujete, tak určitě překvapí i dospělého. Číst si s dětmi tuto knihu je skvěle strávený čas, při kterém se všichni poučí a pobaví. Já jsem si zamilovala vyprávění Dobrorukových, působili na mě jako velmi přívětiví lidé, kteří se touží podělit o znalosti s dětmi a pomoci společnosti vytvořit vzdělanou generaci, která si bude naší přírody vážit. Titul rozhodně doporučuji! Anotace: 

Milý čtenáři! Ještě než jsme začali psát tuto knížku, tak jsme si tě představovali. Kdo jsi? Kolik je ti let? Zajímáš se už dlouho o přírodu, chodíš snad dokonce do odborných kroužků? Nebo se ti prostě jen líbí v lese, na louce, u rybníka? Knih o přírodě je celá řada. Jak ale napsat takovou, aby tě zaujala, ať už jsi kdokoli? A tak jsme vzpomínali, co bavilo nás, když jsme byli malí. Jen jsme se v přírodě dívali? Kdepak! Všechno jsme chtěli vzít do ruky a pokud možno odnést domů a pozorovat zblízka. A tak jsme se rozhodli: Nejen ti poradíme co a jak v přírodě sledovat, ale i na co si opravdu můžeš sáhnout, co je vhodné k tomu, vzít to s sebou domů — ale v tom případě, jak se o to pak starat! Ovšem domácí chov přichází v úvahu pouze tehdy, získáš-li souhlas rodičů. Doufáme, že najdeš v této knížce dost nápadů, ze kterých si vybereš. Všechny jsou v souladu se zákony na ochranu přírody, takže — pokud budeš přírodu zkoumat tak, jak ti nabízíme — nemůžeš je porušit. A to je velmi důležité. Dobrý ochránce přírodu musí co nejlépe poznat. Protože čím hlouběji pronikneš do přírody, tím více ji budeš mít rád. A co máme rádi, tomu přece nemůžeme ubližovat!

Patříš k těm, kteří svůj zájem už zaměřují určitým směrem? Specializuješ se na něco? Možná že tě přilákala krása motýlů či brouků a děláš si sbírku. Preparace hmyzu je práce nesmírně zajímavá. Ale pozor! Sběratel, který má na zřeteli jen svou sbírku, může napáchat v přírodě velké škody! A proto — pokud si chceš sestavit sbírku hmyzu jako skutečný přírodovědec — vyhledej odborníka, který ti poradí. Pod jeho vedením vytvoříš hodnotnou kolekci, která může sloužit k poznávání krás přírody i ostatním. Ale i když máš už vyhraněný zájem, nemávni rukou nad ostatními našimi nápady. Všude najdeš něco zajímavého a navíc získáš lepší představu o nejrůznějších vztazích a spojitostech v přírodě.

A teď to hlavní: jak budeš s touto knížkou pracovat? Ale ne, to není zbytečná otázka. Nepředstavujeme si totiž, že si ke knížce sedneš a postupně ji přečteš od A až do Z, kapitolu po kapitole, až se dostaneš k rejstříku. My bychom si přáli, abys s naší knížkou opravdu pracoval. Nejdříve ji prolistuj, zastav se u některých obrazových tabulí a přečti si text k obrázkům, které tě zaujaly. Tím získáš povšechnou představu o tom, co v knížce najdeš. A pak ti doporučujeme vyhledat obsah, pozorně si přečíst názvy kapitol a jednu si vybrat. Přečetl jsi ji? Rozuměl jsi všemu, nebo skoro všemu? Takže teď už víš, nejen o čem kniha je, ale i jak je napsaná. Můžeš posoudit, do jaké míry se nám podařilo se s tebou domluvit. Další kapitoly si už vybírej, jak chceš, podle toho, co tě zrovna v přírodě zajímá a co bys chtěl dělat. Není důležité, jestli přečteš celou knihu za měsíc, nebo za rok. Ale pokud se k některým přečteným kapitolám vrátíš, abys mohl porovnat výsledek své práce s naším návodem, splní se tím naše představy. Proto jsme tuto knihu psali!


Nakladatelství: Pikola

Rok třetího vydání: 2021

Žánr: Příroda, Pro děti a mládež

Počet stran: 128

Vazba: pevná

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.