Recenze: 1001 her s knížkou (Philippe Brasseur)

Jak udělat z dítěte skutečného čtenáře


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál
Portál na FB

Chci zakoupit tento titul


Titul sepsal Philippe Brasseur, spisovatel, nezávislý kreativec, ilustrátor, organizátor a šéfredaktor časopisů pro mládež, tak jej popisuje na svých stránkách nakladatelství Portál, které vydalo tento působivý počin! Námět je tradiční a přesto jsem podobné zpracování a návod pro rodiče, kteří touží vychovat ze svého dítka malého čtenáře, ještě neviděla. 

Na knize se podílela česká ilustrátorka Michaela Bergmannová, o které si můžete přečíst informace v úvodu. Na černobílých kresbách, které dílo doplňují, dala záležet. Ilustrace působí hravým a příjemným dojmem, jsou veselé, lehce nadnesené a klidně sklouznou k pohádkovému světu a okouzlí. Z nakladatelství Portál mi poskytly zajímavý medailonek, který s poděkováním dodávám. 

Michaela Bergmannová se v nakladatelství Portál autorsky podílela na čtyřech knihách (Madlenka a brejličky, Výři nesýčkují, Strasti zkoušeného Standy, Fi a Flo), dále ilustrovala Logopedické pohádky, Po stopách Karla IV., Po stopách baroka v Čechách, Žil byl kdysi kdesi, Na rozcestí ke štěstí, Svět hraček a her a další, v Albatrosu Logopedické písničky, Jak bydlí děti celého světa, Jaké svátky slaví děti celého světa, v Mladé frontě Vánoční pohádky, pro Fragment Adventní knížka pro Ježíška, pro ČT dělala jako režisérka projekty Evropské pexeso, České pexeso, atd.

V současnosti pracuje jako autorka a ilustrátorka časopisu Špuntíci vydavatelství A11.  Je absolventkou FAMU, oboru animovaná a multimediální tvorba. Poslechněte sitřeba také v pořadu Uchem jehly 

Počin se rozkládá na sto čtyřiceti jedna stranách a obsahuje množství kapitol, zatímco se dělí na několik podstatných částí. Ty vám vyjmenuju, poznáte dle nich snadno zaměření a můžete si tak udělat obrázek, o co všechno se vás autor snaží obohatit. 

  • Jak vytvořit atmosféru, ve které máme chuť si číst
  • Jak (si) číst příběh „jen tak pro radost“
  • Jak oživit čtení knihy?
  • Jak nezabloudit v knižním lese
  • Hrajeme si se slovy (v knihách)
  • Hrajeme si s obrázky v knihách
  • Vymýšlíme příběhy a inspirujeme se v knihách
  • Jak s knihami malovat, vyrábět a vynalézat
  • Kniha na jevišti
  • Čtenářský inspiromat

V úvodu se dozvídáme, komu je kniha určená. Tedy nám, rodičům, ale také samozřejmě knihovníkům a lektorům, kteří pravidelně pracují s dětmi a pomáhají jim stejně jako my, objevovat svět kolem sebe. Autor vysvětluje, proč se rozhodl pro uvedení této knihy na trh. Rozhled, inspiraci a pomoc rodičům, kteří opravdu touží svým dětem vnuknout cit pro čtení. V úvodu se taktéž dozvíte, jaké knihy jsou pro hry vhodné. Dozvíte se, kdo titul napsal, jak jsem vás informovala, tak také ilustroval, a dokonce i přeložil, což beru jako velké plus, protože často se o překladatelích nemluví, což je škoda. I oni vkládají do díla kus sebe a dotváří ji. :) Samozřejmě nechybí ani návod, jak dílo používat. 

Grafické ztvárnění je podobné jako u podobných knih tohoto žánru, které u nakladatelství Portál vychází. Je to hezky členěné, žádné zahlcení textem. Oddělené kapitoly, odsazení, vytučněné části. Na první pohled zkrátka velmi pěkně rozdělené, takže máte pocit, že textu je vlastně minimum, i když je ho vlastně víc než byste čekali. Vše je příhodně rozložené na stránce, takže se to i šikovně čte. Navíc je text ozvláštněný o černobílé kresby, které tomu dodávají zábavný až pohádkový nádech, takže když vám děti budou nakukovat přes rameno, budou mít pocit, že tohle je kniha přímo pro ně a nikoliv pro vás. I to snadněji rady z této publikace přijmou. U některých kapitol nechybí ani informace pro kolik dětí se hra hodí, od kolika let a co všechno bude nutné si obstarat. Nechybí ani ukázky textu, návody na intonace, apod. Opravdu vše je velmi detailní, až mě to mnohdy překvapilo. 

Mně se hrozně moc líbí právě ztvárnění, skvěle se mi četlo. Kniha, jak jsem vám představovala, se zabývá různými náměty a pomáhá vám rozšířit své vlastní hranice fantazie a inspirovat vám k dalším zajímavým pokusům o přivedení dětí ke čtení. Občas dochází nápady či trpělivost, ale s touhle publikací jsem chytila druhý dech a bylo fajn vyzkoušet si některé návrhy na vlastní kůži. Samozřejmě je možné si vše přizpůsobit a pracovat s autorovými podněty tak, jak se to hodí vám. 

Publikace umožňuje věnovat se jednomu a více dětem, takže i pokud je váš poklad jedináček, vůbec nevadí. Klidně si můžete hrát a číst pouze s ním. Já se věnovala svým dvěma chlapečkům od věku tří a sedmi let a někdy to vrzalo, jindy to šlo jako po másle. Hodně záleží na povaze dětí a zda mají zrovna náladu, chce to vystihnout. :)) Za sebe mohu doporučit, autor má fantazii, umí pracovat s dětmi i tématem a nabízí skvělé alternativy, jak s dětmi trávit čas a ukázat jim, že čtení je radost. 


Anotace: 

Láska ke knihám se v dětech dá probudit mnoha různými způsoby. Zdaleka to neobnáší jen předčítat nebo číst text. Jak to udělat? Hrou, kreslením, vymýšlením, mluvením, pantomimou, a to není zdaleka všechno. Bohatě ilustrovaná belgického autora přináší návody,

- jak vytvořit prostředí, které podporuje chuť ke čtení,

- jak vybrat vhodnou knihu,

- jak čtení knihy oživit,

- jak se v množství knih orientovat,

- jak si hrát se slovy a ilustracemi z knihy,

- jak si vymýšlet příběhy inspirované knihami

- a jak s knihami malovat, vyrábět a vynalézat.

Pojďte si hrát! Vytvořte „občanský průkaz“ své oblíbené knižní postavy, uspořádejte výstavu knih podle společné myšlenky či tématu ilustrace nebo namalujte podle knížky komiks.

Kniha je zaměřená na podporu čtení a rozvoj čtenářství. Je určená rodičům, učitelům, vychovatelům – všem dospělým, kteří chtějí podporovat u dětí radost ze čtení a směrovat je ke čtenářství jako zábavné a objevné aktivitě. Vhodné pro děti od 2 do 8 let.

Philippe Brasseur je nezávislý kreativec, ilustrátor, organizátor a šéfredaktor časopisů pro mládež, autor řady knih pro mládež.


Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2021

Žánr: Populárně naučná

Počet stran: 141

Vazba: brožovaná

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.