Březnové rezervace

V březnu jsem chtěla knihovnu vynechat, protože mám doma ještě nějaký knížky z února, ale pak mi během jednoho dne přistály v mailu zprávy o tom, že na mě čekají hned čtyři rezervace! Cože?? Tolik? Kdy jsem je rezervovala? Ztrácím přehled. :D A cože tam na mě čekalo? Hned první dvě pro mě byly překvapením. :)


Tyto knížky asi většina z vás už zná, nebo o nich alespoň zaslechla. Sestra je psychologický román s prvky detektivky a thrilleru, ve kterém hlavní hrdinka pátrá po vrahovi svojí sestry, přestože policie její smrt vyhodnocuje jako sebevraždu. Díky pátrání na vlastní pěst odhaluje věci, o kterých neměla ani ponětí a nepoznává tak jenom svou sestru, ale i sama sebe. Pokud vám název Dřív než půjdu spát připadá povědomý, může to být tím, že pod stejným názvem byl i zfilmován s Nicole Kidman v hlavní roli. Hlavní hrdinka má po autonehodě problémy s pamětí, kterou ztrácí pokaždé, když usne. Manžel jí každé ráno trpělivě znovu vypráví o jejím životě a obětavě se o ni stará. Nebo je všechno jinak? Je její muž opravdu tím, kým se zdá být?


***


Na Ostrov jsem narazila náhodou při projíždění on-line katalogu psychologických románů naší knihovny. Zalíbila se mi obálka. Nalákalo mě hodnocení na databázi knih. A díky ní jsem také objevila nakladatelství Pistorius & Olšanská, o kterém jsem předtím neměla ani tušení. :)

Anotace:
Drama rodiny žijící osaměle na malém ostrově, zápasících s drsnou přírodou. Hlavní hrdinkou románu, opírajícího se o skutečný příběh, je Ingrid, dcera rybáře Hanse Barrøye. Hans se svou ženou Marií, sestrou, stárnoucím otcem Martinem a malou Ingrid jsou zpočátku jedinými obyvateli ostrůvku Barrøy u severozápadního pobřeží Norska. Aby obstáli, musejí využít každou příležitost, kterou jim jejich domov a vody, jež jej obklopují, nabízejí. Hans se nechává najímat na nebezpečný sezónní lov tresek u pobřeží Lofot, ostatní chytají a suší ryby, sbírají kajčí peří a racčí vejce, starají se o nevelké stádo dobytka. A v tomto osamělém a zamlklém světě se v letech 1913–1928 odehrává Ingridino dětství a dospívání. Když příběh začíná, jsou jí pouhé tři roky…


***


A Milo? Taky máte slabost pro chlapecké hrdiny s nějakým handicapem, jejichž vnímání okolního světa je navzdory němu mnohem hlubší než ostatních? Milo přesně takový je. Trpí vzácnou oční vadou, díky které postupně slepne, ale i přesto vidí víc než jeho okolí, ať už jde o jeho vrstevníky nebo rodiče. 

Co slibuje?
Tento na první pohled bláznivý debut britské autorky je mnohem víc než jen příběh o malém klukovi. Je to příběh o rodině - o té, do které jsme se narodili, a o té, kterou tvoříme -, je to příběh o světě a o lásce, o toleranci a předsudcích, o ochotě poslouchat a slyšet, vidět, všímat si a chápat. Milo nám svým neposkvrněným a upřímným pohledem na svět ukazuje vše, co my přes svou narůstající zaslepenost vidět nemůžeme. 


Četli jste z uvedených knížek nějakou? A viděli jste filmové zpracování Dřív než půjdu spát?Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.