Recenze: OHNIVÉ OSTŘÍ (Kristina Hlaváčková)

Sam Barnetová vám vezme dech! 


Za recenzní výtisk děkuji
nakladatelství Grada - Cosmopolis
Grada a Cosmopolis na FBChci zakoupit titul Ohnivé ostří!


Kristina Hlaváčková se rozhodla spojit dva výrazné žánry - detektivky a fantasy a zazářit, což se jí s Ohnivým ostřím rozhodně povedlo. Ačkoliv první díl série Sam Barnetová působil trochu nejistým dojmem, u druhého dílu si autorka byla víc než jistá a svým čtenářům ukázala, že otěže má pevně v rukou. Dokáže vás nejen omráčit svou fantazií, ale i silně překvapit. 

Recenze: 1. díl Sam Barnetová - Podsvětí: Artefakt

Stejně jako v předchozím díle, i v tomto románu je použito vyprávění v er-formě, jehož prostřednictvím autorka vše přirozeně a vhodně líčí z úhlů pohledu různých postav. 

Volné pokračování vhodně navazuje na předchozí román Podsvětí - Artefakt. Ústřední hrdinka Sam Barnetová se totiž rozhodla golfu věnovat a hovoří i o tom, že by možná nechala Evžena, se kterým se seznámila v závěru prvního dílu, aby ji o daném sportu poučil. Jak znáte Sam, tak problémy se na ni opět lepí a to i při golfu. Už od začátku se opět rozehrává podivuhodná hádanka, kterou nebude snadné rozluštit.

Všechno začíná podivnou vraždou na golfu. Sam se k ní shodou náhod připlete a pak už se nemůže vzdálit. Jedná se totiž o něco, co by mohlo prozradit magický svět Podsvětí, který se ukrývá pod Prahou. Později se k vyšetřování připojí i Gabriel Ferra, FBI agent, který přijde s novými poznatky a teprve pak už začíná to pravé detektivní pátrání...

Sam Barnetová už ví, kdo skutečně je. Začíná se v magickém světě cítit jako ryba ve vodě a její život je o mnoho zajímavější. Čtenář má možnost díky Sam objevovat Prahu tak, jak ji neznáte. Zasazení fantasy světa do známého místa je opravdu působivé. 

Samozřejmě se setkáváte i s hrdiny, které jste poznali v prvním díle. Nováčkem ve spletitém dobrodružství je Gabriel Ferra. Tajemný agent FBI vás rozhodně ještě překvapí! 

Charaktery hrdinů jsou upřímné. S ohledem na to, že znáte staré známé z předchozího dílu, je atmosféra vřelejší. Vývoj hrdinů není výrazný, ale je znát. Nejvíce zřejmě u hlavní postavy, což je očekávané. Hrdinů je znovu poměrně dost, ale pokud jste četli Podsvětí - Artefakt, pak už jste v obraze mnohem více. 

Akční dobrodružství plné magie a surovosti je doplněno o další zajímavosti, které s ohledem na spoilery bohužel nemohu vypsat. Je jasné, že klasická detektivní linie je doplněná o spousty bonusů, které ji v rámci fantasy dělají pro čtenáře neodolatelnou. Autorka má působivou fantazii a umí ji používat tak, abyste byli hodně překvapení. Zvraty jsou uvěřitelné a někdy opravdu originální a nepředvídatelné.

Bohužel stejně jako v prvním díle, i tento obsahuje zbytečné pasáže, po jejichž vynechání by byl děj dynamičtější a čtivější. Některé texty jsou zcela nadbytečné jako by spíš autorku bavilo psát, ale vlastně vám vůbec nic neřeknou. To pro čtenáře je nejspíš největší a nejpodstatnější problém, který pokud dokážou překlenou, čeká je klasická detektivní linka, ozvláštněná fantasy prvky.

Závěr je nostalgický, jelikož dobrodružství končí a věřím, že většině čtenářů se ze světa, který Kristina Hlaváčková promyslela, nechce. Na samotném konci je narážka - znamená to, že spisovatelka plánuje i třetí díl? To by bylo určitě skvělé. Věřím, že Kristina Hlaváčková má v rukávu ještě spousty es, kterými své čtenáře překvapí. 

Knihu bych doporučila všem, komu se líbil první díl. Ačkoliv lze číst knihu samostatně, doporučila bych spíš brát knihy jako sérii a přečíst je obě. Pak vám nic neunikne. Máte-li v oblibě detetivky a fantasy, pak jsou tyto romány tou nejlepší volbou! 

Co na Ohnivé ostří říká Chensie? Pro mě jedinou vadou obou knih jsou nadbytečné texty. Kvůli nim se mi četlo méně dynamicky a příběh mě tolik neoslovil. Byl by o tolik napínavější a působivější... Detektivky nečtu, fantasy zbožňuju. Musím uznat, že spojit tyto dva žánry bylo až překvapivě dobré. A hlavně oceňuju, jak mě autorka dokázala překvapovat. To bylo úžasné. Sam jsem si ve druhém díle oblíbila víc a celkově mi přišel ucelenější, propracovanější a lákavější.


Knižní obálka: 
Osobně mě překvapila. Je natolik odlišná od předchozího románu. Působí spíše dojmem, jako by dílo bylo zahraniční než české. Anotace: 
Jako by nestačilo, že se major Robert Wolf musí zaobírat velmi podivnými vraždami. Do vyšetřování se zaplétá i FBI a hlavně majorova sestra Sam Barnetová, která možná ví víc, než sama tuší. Obětí neznámého vraha přibývá. Začíná hrozit prozrazení magického světa. Nejen Sam se ocitá v ohrožení. Vrahovo řádění proniká i do Podsvětí a tam je jediný podezřelý: Azrael. Staletími ověřená vládní struktura magického města je narušena a začíná se bortit. Kromě Samanthy není téměř nikdo, kdo by se nejvyššího Strážce zastal. Podsvětí začíná vřít skrytým bojem o moc!

Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2018
Žánr: Detektivky, thrillery
Ze série: Sam Barnetová
Počet stran: 368
Vazba: pevná s přebalem

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.