Recenze: OBCHODNÍK S HUDBOU (Rachel Joyce)

Emotivnější než hudební skladba...


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada - Cosmopolis
Chci zakoupit tento titul!


U nakladatelství Grada - Cosmopolis vyšlo záhadně vypadající dílo, které má na titulce upřímné poselství: Nezapomenutelný příběh o lásce, naději a hudbě. S tím rozhodně souhlasím a ač se to na první pohled nezdá, kniha je silně emotivní. 

Styl psaní v er-formě působí emotivně a malebně. Autorce se jej povedlo opravdu naladit na tu správnou vlnu a vy máte pocit, že u čtení máte šanci začít relaxovat a užívat si slov, jako by byla sedativa. Ačkoliv působí, že se vše odehrává jen na povrchu, schopně se ponoříte až do hloubky. Nezobrazuje se pouze příběh ústředního hrdiny Franka. Prostřednictvím kapitol se podíváte do myslí různých lidí. Pro někoho může být první náhled trochu matoucí, protože bez nějakého uvedení se s novou kapitolou propadáte do úhlu pohledu jiné osoby. To může být trochu problém, pokud jste při čtení roztěkaní. Autorka se vrací také do minulosti a pomáhá nahlížet na podstatné milníky příběhu. 

Kniha je dělená nikoliv na části, ale na strany. A to od Strany A až po stranu D. Navíc je ještě závěrečná Skrytá stopa. U každé strany (tedy části) je napsán letopočet a roční období, aby čtenář nebyl na pochybách, kdy se děj odehrává.

Jednostránkový, emotivně zabarvený text, je pro začátek jako dělaný. Snadno vám totiž na tváři vyčaruje úsměv a navnadí na emotivní četbu. Jedná se o krátký prolog, který vám řekne o obchůdku pro začátek to nejzajímavější a nejpodstatnější. 

Román začíná Stranou A. v Lednu 1988. Jak napovídá anotace, tak Frank skutečně naslouchá vnitřnímu hlasu lidí a díky tomu vybere tu nejvhodnější píseň. Poslechnout si ji můžete rovnou u něj v obchůdku, kde se schází majitelé ostatních krámků. Začíná jim bídnější období, protože obchody na hlavní třídě jsou ceněnější a poutavější, ovšem oni to nevzdávají. 

Ústřední hrdina Frank je citlivý muž, který upřímně miluje hudbu a je přátelský k lidem. Snaží se optimisticky hledět na svět a žít po svém. Poznáváte ho pomocí náhledů do minulosti, které jsou emotivní a místy až nepřehnaně srdceryvné. Čtenář, který dokáže číst mezi řádky a vnímat signály, má pocit, že dokáže postavě skutečně nahlédnout do duše. 

Hrdinové jsou propracovaní a živí. Autorka je snadno oživila, je vidět, že nemá problém vsadit na jednu kartu a vytvořit zajímavý charakter. Ať už se jedná o vedlejší či hlavní postavy, všechny mají svůj hlas a dokážou vám ukázat, kým skutečně jsou. Překvapilo mě, že ač je jich více, tak dokážou svým způsobem už od začátku. 


Dějová linie je skutečně emotivní, ale nejedná se o jeden druh lásky. Obsahuje celou škálu od mateřské lásky, lásky dítěte až po lásku muže a ženy. Překvapí vás, jak výrazně dokáže příběh zapůsobit a co všechno vám formou citů nabídne. Román má spousty vrstev a prvků, které nadchnou citlivé duše. To podání je velmi osobité a zvláštní, občas hraničí až s jakousi vřelou komičností, která je ve výsledku velmi roztomilá. 

Samozřejmě nesmíme opomenout romanci. Líbivé je, že ačkoliv doufáte a tušíte, jak to asi dopadne, tak nic není prvoplánové. Cesta k rozuzlení je příjemně křivolaká, nic není tak jednoduché, jak se zdá. Obyčejnost, se kterou je příběh plný laskavosti, taktu a lásky podáván, je neskutečná. Ovšem hledáte-li typický romantický román, kde se více než o duši, jedná o vášeň a prvky s ní spojené, tak tohle není ten pravý knižní tip pro vás. Je to zaměřené více na emoce a duši, což se dá mezi typicky erotickými romány považovat za perlu. 

Silnou složkou příběhu je humor, který se proplétá už mezi slovy. Ten nadlehčený styl psaní ho jen pozdvihuje a tak se přirozená zábava rozehrává přímo před vašima očima. Ty komické prvky jsou opravdu úsměvné a hřejivé, dotvářejí atmosféru a příslib oddechového a příjemného čtení. Někdy je humor až příliš provokativní a výrazný a zastiňuje emotivní stránku. To je asi jediná věc, která vám na knize může vadit. 

Po celou dobu je příběh dynamický a hodně čtivý. Až překvapivě ubíhá sám, i když se nerovná dějová linie odklání na různé strany, přesto vás u čtení autorka snadno udrží. Závěr příhodně graduje a s jistým záměrem vám ukazuje něhu. Skrytá stopa je závěrečná část, dá se říct, že je to taková tečka na závěr. Milá a úsměvná stejně jako prolog. To, co vás v knize přivítalo, vás zas hřejivě na konec obejme a pošle do reálného světa. Jako doplněk jsou jednoduché ilustrace ve tvaru kruhu, tedy gramofonové desky, což je příhodně dolaďuje knihu. 

Obchodník s hudbou je neobyčejným románem, který ocení zejména citlivé čtenářky, jež mají chuť na novodobý zázrak. Má toho tolik navíc a po celou dobu máte pocit báječné hřejivosti. Ať jste náročnější či nenáročná čtenářka, věřím, že se vám příběh zalíbí. 

Knižní obálka je velmi zvláštní. Chápu záměr. Gramofonová deska a tvář ženy, ale upřímně mně to trochu děsí. Na mě to působí spíše hororově, což je můj osobní nešvar. Nejspíš bych si představovala něco jednoduchého a jemnějšího, protože obsah je dle mého tak krásně emotivní.


Co na knihu říká Chensie? To bylo neskutečné. Jediné, co mi vadilo, byl ten humorný prvek. Dle mého ten humor občas až hodně přebíjel tu emotivní stránku příběhu, která byla prostě neskutečná. Myslím, že autorka odvedla působivou práci a dokáže si své čtenáře získat. Pro mě Obchodník s hudbou není tím pravým, ten humor mi k tomu poselství prostě nepřišel vhod, ale i přesto mi toho hodně dal. Mé hodnocení recenzentky je rozhodně vysoké a věřím, že i vám ze sebe román hodně dá.Anotace: 
Frank si pronajme krámek v zapadlé anglické uličce a začne v něm prodávat to, co je mu nejbližší – desky s hudbou. Nahrávky všech žánrů, délek i kvality zaplní prázdný obchod. Pro každého, kdo vejde dovnitř, vybere Frank tu pravou desku. Nezáleží na vkusu, náladě nebo věku, každému vybere to, co právě potřebuje. Žádná magie. Stačí jen naslouchat.

Život poklidně plyne na vlně hudby a každodenního života spolu s ostatními obyvateli této uličky. Ale ačkoliv má Frank dar empatie a citu pro to, co potřebují ostatní, on sám zůstává starým mládencem.

Jednoho dne omdlí před obchodem dívka. Frank a jeho přátelé se jí ujmou, ale jakmile se jí udělá lépe, zmizí. Všichni se ptají: "Kdo je ta dívka:" "Proč má zelený plášť?" "Je to doktorka?" "A co ten její německý přízvuk?" Ale Frank neslyší... zamiloval se. Dívka se vrací a pomalu mezi nimi vzniká...láska? Má šanci na úspěch?

Nakladatelství: Cosmopolis - Grada
Rok vydání: 2019
Žánr: Romány pro ženy
Počet stran: 288
Vazba: pevná s přebalem

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.