Recenze: ROZUMÍ KOZA PETRŽELI? (Renata Škaloudová)

... a další „ToSeJenTakŘíká“Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál

Chci zakoupit tento titul


U nakladatelství Portál vyšlo dílo pro malé zvědavce a šikuly, které zajímají úsloví. Bára s Tomášem jsou báječnými průvodci a stejně jako malí čtenáři rádi přijdou na to, jak s úslovím naložit.
Už v humorném úvodu se dozvíte, co vás v knize čeká. Dozvíte se totiž o úsloví, o nichž vám autorka poví i odborný název (frazém). Už od prvních řádků se to frazémy jen hemží a vy se přestáváte třást, že by vás snad čekala nudná četba. To rozhodně ne! Humor je všudy přítomný od začátku až do konce. Úvod se autorce povedl stejně jako následný příběh... 

Ten začíná první kapitolou s názvem Jednoduchá facka. Ústřední hrdinové Tomáš a Bára vás budou provázet celou knihou, ale napřed je čeká práce! Musí převléknout peřiny a také dozvědět se o množství úsloví, na které během svého života narazí nejen tyto děti, ale samozřejmě i my čtenáři.


Renata Škaloudová je logopedka a spisovatelka, zaměřující se na knihy pro děti. V roce 2018 jí u nakladatelství Portál vyšel titul Rohlík, auto, dům. Tato novinka vznikla ve spolupráci s ilustrátorem Pavlem Koutským. Známý filmař, autor animovaných filmů a ilustrátor pojal zpestření knihy naprosto báječně. Barevné ilustrace podporují zábavnou atmosféru příběhu a zobrazují některá úsloví vtipným způsobem. 

Během příběhu se dočítáte celkem 28 úsloví, které jsou vám pohotově vysvětleny - nebo spíše se malí čtenáři dozvědí, jak na ně správně pohlížet a že nemají frazémy brát doslovně.


Na 106 stranách se rozkládal příběh Báry a Tomáše, kteří zažívali běžné situace a díky své zvídavosti i prima dobrodružství, ve kterém se snažili přijít na kloub jednotlivým úslovím. Věřím, že mladí sympatičtí hrdinové budou příjemnými a zábavnými průvodci světem úsloví. 

V závěru knihy se skrývá hádanka ve formě popletených úsloví. Malí čtenáři mají za úkol zmatečná úsloví opravit na správnou verzi, čímž si je znovu procvičí. Samozřejmě jako úplně poslední je obsah. 


Knihu bych doporučila všem malým i větším čtenářům, kteří se chtějí pobavit a také poučit! Titul však potěší nejen děti, ale i dospělé, takže máte-li zájem předčítat, určitě se vám bude číst dobře a humorný příběh vás určitě potěší. 

Anotace: 
Co se může tahat z chlupaté deky? Cucky. Dá se najít jehla v kupce sena? Ano, ale píchne to. Jak kouká tele na nová vrata? Nijak, nezajímají ho. Proč se nemá házet flinta do žita? Protože ho nepoznáme od pšenice. Kde je co by kamenem dohodil? Házej! Dospělí někdy mluví tak zvláštně. A když se jich zeptáte, řeknou: „Nechytej mě za slovo, TO SE JEN TAK ŘÍKÁ.“ Pak se v tom vyznejte… Ale víte co? Třeba se v tom s pomocí této knížky opravdu trochu vyznáte.
Kniha nabízí 28 koumáckých příběhů, v nichž si desetiletá dvojčata pokoušejí ujasnit ustálená úsloví (frazémy). Chápou je doslovně a tak se je také snaží vyzkoušet nebo prožít. Dostávají se tím do ošemetných situací, na kterých jsou příběhy postaveny; následně jsou významy frazémů vysvětleny. Cílem publikace není objasnění původu úsloví, ale přiměřená forma jejich pochopení spolu s obohacením výrazových prostředků čtenářů.
Kniha je určena dětem ve věku 10–12 let. Osloví i jejich rodiče a také učitele češtiny a pedagogy, kteří pracují s dětmi s odlišným mateřským jazykem.

Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2019
Žánr: Pro děti a mládež, lingvistika
Počet stran: 106
Vazba: pevná

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.