Recenze: HŘÍŠNÍ SVĚTCI (Emily A. Duncan)

Originální fantasy, které má náboj! 

„Magie krve se stala nedílnou součástí každodenního života v Tranavii. Bez ní by se celá země zhroutila.“ (Str. 169)


Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský
Knihy Dobrovský na FB

Chci zakoupit tento titul!U Knihy Dobrovský pod značkou King Cool vyšlo temné fantasy americké spisovatelky Emily A. Duncan. První díl série Bohové a netvoři je akční a návykový, milovníci komornějšího a nápaditého fantasy jsou nadšením bez sebe, že tento počin vyšel i v České republice. Dynamický, poutavý styl v er-formě je zobrazován převážně ze dvou úhlů pohledů - Naděždy a Serafína. Má komornější atmosféru, která vás snadno lapí do svých sítí a propracovaný svět takřka do detailu. Děj se sice rozkládá na nějakých tři sta osmdesáti čtyř stranách, ale jelikož je dynamický a čtivý, jednoduše jej přečtete ani nevíte jak. 

„Tranavie se ke mně nezachovala moc přívětivě,“ řekl po chvíli. „Ale pořád je to můj domov. Je to nezkrotná, živá a houževnatá země. Lidé v ní jsou pěkně tvrdohlaví, ale taky neuvěřitelně vynalézaví.“ Pohlédl na Naďu. „Chci svou zem zachránit před zkázou.“ (Str. 195)

V první kapitole poznáváte Naděždu Laptěvu, svatodějku, která je vyvolená bohy. Je odvážná, nepostrádá charakter a dobré srdce a především je neskutečně nadaná. Je kýženou postavou, kterou Nejvyšší princ touží uchopit do svých spárů... 

Serafín Meleský má nemálo tajemství a působí odtažitějším dojmem, protože on sám si nepřipouští nikoho k tělu. Je záhadný, nebezpečný a chytrý. Rozhodně má svá esa v rukávu, ale netuší, čeho všeho je Naděžda schopná... 

Děla byla neomylnou předzvěstí jediného: krvemágů. A krvemágové sebou přiváděli Tranaviánce. Už celých sto let zuřila mezi Kaljazinem a Tranavií svatá válka. Tranaviáncům bylo jedno, že se používáním magie rouhají bohům. Kdyby bylo po jejich, zbavili by bohy moci nad Kaljazinem stejně tak, jako to učili v Tranavii. (Str. 11)

Sotva se seznámíte s Naděždou a jejím kamarádem Konstatinem, kteří se právě věnují oškrabování brambor v klášteře, začne to akcí doslova sršet. Napadnou je totiž nepřátelé. Válka probíhá už sto let a tak není útok zas až tak překvapivý, ale stejně zhoupne misky vah v lehčí převahu pro Nejvyššího prince, jelikož zatímco Naďa mu proklouzne mezi prsty, získá někoho jiného, kdo je pro ni cenný... 

Serafín se nebojí podrobit své nepřátelé ani mučení a tak se v příběhu objevují hororové prvky, které spadají do temnějšího, až lehce brutálního fantasy. Celý koncept se točí kolem velmi pestré a neotřelé magie. Jedná se o magii krve, která pro mě byla velkým překvapením a neskutečně se mi líbilo její pojetí. Netuším, zda jste se s tímto tématem někdy setkali, ale v mém případě se jednalo o premiéru a autorčino podání mě nadchlo. Samozřejmě nesmím opomenout originální božství, válečné úsilí a určitě politikaření. 

„Už nám nezbývá moc času. Budeš muset učinit důležité rozhodnutí, malý ptáčku. Půjdeš dál světem s přistřiženými křidélky, anebo je roztáhneš volně a rozletíš se?“ (Str. 271)

Zatímco Serafín intrikuje, Naďa se pokouší najít bezpečné místo se svou kamarádkou Annou Vadimovnou a přitom pomáhat. Stýská se jí po blízkých a obává se budoucnosti, pronásledují ji vzpomínky. Válka totiž zasahuje každého a aby byla ukončena, je potřeba obětí. Rozhodnou se pro drastické řešení, které je však víc než nutné a čeká je neuvěřitelné překvapení, stejně jako samotného čtenáře. 

Ironický, ostrý a přemýšlivý Serafín nezůstává pozadu a tak při střídání úhlů pohledů dle kapitol nahlížíte na dynamický a dramatický děj, který nepostrádá zvraty, napětí a plíživou temnotu, jež vás dokáže zasáhnout. Nechybí ani emoce a momenty překvapení. 

Závěrečná akce je ještě o level akčnější a dramatičtější než předchozí dějství. Temné a emotivní ukončení vás navnadí na pokračování velmi snadno. 

S čím můžete lehce bojovat?
  • Neobvyklá jména, jichž je v knize víc než dost. Ovšem nehodilo by se je měnit, jelikož k příběhu se víc než hodí a dotváří samotný promyšlený a spletitý svět, podpořený mytologií. 
  • Autorka se zaměřuje na atmosféru a děj, díky tomu náročnějším čtenářům mohou charaktery postav připadat plošší. Mezilidské vztahy jsou také umenšené s ohledem na akční verzi, někomu to bude vyhovovat, jiní si naopak mohou stěžovat, že nejsou dostatečně vykreslené. 
  • Některé zvraty nejsou dovysvětlené, čtenář si je musí domýšlet. Prostor pro fantazii je fajn, ale ne každému takový přístup vyhovuje. 
  • Autorka se snaží, aby nevznikala hluchá místa a nadbytečné texty, ale v pár případech vám může přijít, že vám něco uniká nebo neladí s časovou linií. 


Komu bych román doporučila? Určitě ne romantickým čtenářkám, které hledají oddechové čtení. Hříšní světci jsou napěchovaní akcí, napětím a emocemi a především jsou obestření poživačnou temnotou. Takže chcete-li ve stylu young adult fantasy něco důraznějšího, intezivnějšího a poživačnějšího, pak si nesmíte nechat publikaci ujít! 

Co na titul říká Chensie? Musím uznat, že tohle není přesně můj styl čtení. Mám ráda akční a temnější fantasy, ale námět mi nepřišel vhod. Přečetla jsem ho však jedním dechem a nenašla jsem nic, co by bylo možné vytknout, protože je prostě vážně neskutečně povedený. I když není pro mě, tak můžu s upřímností doporučit všem, které téma nadchlo a kteří chtějí fakt surovou a originální akci v temnějším pojetí! 


Anotace: 
Naďa žije v klášteře skrytém vysoko v horách a její život je vlastně k uzoufání nudný... nebýt toho, že v její zemi zrovna zuří válka a ona je zřejmě jediná, kdo může zvrátit její průběh a zachránit svou zem. Naďa je totiž nadaná zvláštní mocí – dokáže hovořit s bohy a oni plní její přání. Jednoho dne však na klášter zaútočí nepřátelský oddíl a Nadin život se od základů změní. Je nucena opustit svůj domov a své přátele a spojit síly s těmi, o nichž by ještě před pár dny přísahala, že je při prvním setkání zabije. Temná gotická fantasy přináší příběh dívky, netvora s temným tajemstvím a prince, jehož život se ocitne v ohrožení kvůli nekalým dvorním intrikám.

Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2020
Žánr: Fantasy, Young adult
Počet stran: 384
Vazba: pevná s přebalem

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.