Recenze: SŮL PRADÁVNÝCH SLZ (B. M. Talgo, B. Haugan)

Netradiční fantasy s historickými prvky! 
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada

Chci zakoupit tento titul!Co se stane, když se spojí americký spisovatel Brian M. Talgo a noský spisovatel Brynjulf Haugan a rozhodnou se sepsat fantasy? Vznikne neotřelý román, který v ČR vyšel u nakladatelství Grada - Metafora jako autorský debut s názvem Sůl pradávných slz. 

Styl psaní v er-formě pokrývá dvě ústřední postavy, které jsou velmi rozdílné a přece jen je něco spojuje. Samotné vypravování je čtivé, kapitoly hrdinů šikovně odlišné nejen stylem psaní, ale lehce i atmosférou, která je reálnější, trochu surovější než nejspíš očekáváte, a nepostrádá zajímavých a dramatických zvratů. 

Každý hrdina vás se svým životem seznamuje po svém, zatímco dvaatřicetiletá Julia je právnička, která žije sama a má přítele, který ovšem není tím nejvhodnějším partnerem, přesto ji sužuje nespavost a stres. Má své osobní problémy a to ještě ani netuší, co ji vlastně čeká. 

Oproti tomu umělecky zaměřený malíř Magnus je sice atraktivní třicátník, ale na rozdíl od Julie nemá zázemí, je finančně na dně a tak nějak se životem spíš protlouká a v osobním životě živoří obdobně jako Julia. 

Tyto dva spojuje zvláštní linie, která je prakticky třetím a samostatným směrem, nazírající na minulost. Tahle část spadá do historie s ohledem na to, že se téma váže s vikingy a jejich kulturou. Máte možnost poznat rodinu Eirika a Astrid, kteří mají jednoho syna. Eirin prakticky velí své skupině vikingů a snaží se je chránit před nepřátelskými nájezdy nebezpečným a úlisných Skroelingů. 

Každá linie má svůj vlastní cíl a zabývá se odlišnými tématy, ačkoliv se tyto tři směry vlastně působivě spojují. Není to nic ryze originálního, ale za to má v sobě napětí, svěžest a čtivost. Nejspíš vás překvapí, jak jsou části propracované a co všechno se autoři rozhodli sepsat. Zatímco Julia se potýká s případem násilníka a riskuje, protože je jí ohledně toho vyhrožováno, tak Mangus si prožívá své útrapy a nachází temnější vody, které neočekával a jež ho strhávají netušeným směrem. 

Aby toho nebylo málo, tak knihu dolaďuje vášeň a romantika. A to natolik nepřehnaná, že potěší ženské i mužské publikum. Se vším, co kniha nabízí a jak poutavě je vytvořená si na své přijdou i náročnější čtenáři, kteří chtějí něco reálného a přesto fantaskního, dramatického se špetkou vzrušení a grácie. 

Román určitě doporučuji. Sama to vidím na čtyři hvězdy. Julia mi byla sympatická a držela jsem jí pěsti. O něco hůře jsem se sžívala s Mungusem, který mi až tak sympatický nebyl. Avšak v závěrečné epizodě si mě naplno získal, stejně jako vzrušující děj. Řekla bych vám myšlenku, se kterou se tato kniha váže a díky které si mě autoři získali, ale to by byl spoiler a tak to raději nechám na vás. Užijte si čtení, jehož závěr je vážně působivý. Jedná se o ságu, takže věřím, že stejně jako mně vám nebude stačit jen jeden díl. :)


Originální dobrodružný příběh plný napětí a romantiky.
Ve středověku postihla grónské Vikingy dodnes úplně neobjasněná katastrofa. Celá jejich několikatisícová populace náhle zmizela a zanechala po sobě akorát opuštěná obydlí a pole. Jde o jednu z velkých záhad lidské historie, kterou se nikdy nepodařilo spolehlivě vysvětlit...
Oslo, současnost: Dva cizí lidé, osamělí, nezapadající do současného světa, pronásledovaní zvláštně živými nočními můrami. Julia je žena se strachem ze závazků. Magnus je muž, který se nedokáže rozhodnout. Jejich osudy se nenadále protnou, když je prastarý vikingský symbol uroboros, had požírající vlastní ocas, dovede ke dveřím tajemného léčitele Leonarda Kolla.
Koll jim prostřednictvím neobvyklé kombinace akupunktury a hypnózy – staré tibetské techniky Větru v krvi – pomůže odhalit jejich minulý život ve středověkém Grónsku a nalézt východisko pro současnost. Cesta do drsné a kruté doby Vikingů jim ukáže jejich pravé já a pomůže objevit původ temných obav a pocitů. Očistný zážitek však není spjatý jen s událostmi v jejich současném životě, ale také poodhalí roušku dávného tajemství grónských Vikingů a vyjeví osudové spojení mezi dvěma zoufalými dušemi.

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Žánr: Fantasy
Ze série: Sága ztraných Vikingů 1. 
Počet stran: 336
Vazba: pevná s přebalem

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.