Recenze: MAJÍ CHOBOTNICE DUŠI? (Sy Montgomeryová)

Fascinující nahlédnutí do zázraku vědomíZa recenzní výtisk děkuju nakladatelství Kazda


Americká spisovatelka, přírodovědkyně, dokumentární scénáristka má na kontě množství populárně naučných publikací, zabývajících se přírodou, především živočichy. Získala již několik ocenění (vyznamenání za celoživotní dílo od Humane Society a New England Booksellers Asociation). V České republice vyšly prozatím pouze dva její tituly. V roce 2001 Tanec amazonských delfínů, v roce 2019 vydalo její nepopsatelně krásný počin Mají chobotnice duši nakladatelství Kazda

Kniha má celkem dvě stě šedesát jedna stran a osm hlavních kapitol, ze kterých je již snadné vnímat autorčin cit pro přírodu a fascinaci oceánem a jeho živočichy. První kapitola aneb První setkání s myslí měkkýše nás zavádí prakticky do komplexního vypracování o netradičním dobrodružství u mořských vod. Autorka popisuje, jak poprvé viděla živě chobotnici a co pro ni takový zážitek znamenal. Od toho se rozjíždí netradiční dobrodružství s chobotnicemi v hlavní roli, kde se dozvíte spousty zajímavostí a podstatných informací, ale mnoho navíc! 

Vypravování je neskutečně poutavé. Sy Montgomery jej prožívá, dodává mu emoce i na zajímavosti. Nebojí se použít chytlavá přirovnání a má příjemný osobitý styl, kterým o chobotnicích a svých prožitcích zaníceně hovoří. Překlad je také velmi povedený, čtivý, nepostrádající slovní zásobu. Je vidět, že autorka umí pracovat s textem a překladatelka její literární um jen podpořila. Autorka umí navodit atmosféru a pomáhá řečnickými otázkami zamyslet se nad některými aspekty života. 

Nejedná se tedy o typickou populárně naučnou knihu, kde jsou k dispozici znalosti a zkušenosti sepsané v seznamu. Ba naopak, tady se ke všemu přichází postupně, jak už to u dobrodružství bývá a věřte mi, autorka nic neopomíjí. Zaměřuje se na život chobotnic velmi komplexně a její pozorování a především jeho výsledky jsou více než fascinující! Dozvíte se mnoho o fyziologii těchto tvorů, ale také o jejich rituálech, o emocích či zvycích. Nevyhnete se ani rozmnožování, s ohledem na to bych asi doporučila počin spíše dospělým, příp. dospívajícím, pro které je opravdu napsaný.

Jelikož autorka vnímá moře jako celistvé a živelné, tak ačkoliv se zaměřuje na chobotnice, nevynechává samozřejmě ze svého vyprávění ani jiné druhy zvířat, se kterými se na svém putování za objevy setkává. S ohledem na ostatní členy výzkumného týmu jsou některé zjištění i úsměvná. Třeba, když se narodí samička, zatímco by raději samce, jelikož samičky bývají protivné... Zkrátka takový běžný život mezi fascinujícími tvory, který zahrnuje i lidské vazby, humor a také napětí! 


Vše začalo v New Hampshire, ale během putování se dostanete na různá místa, třeba až do Pacifiku a navštívíte odlišné vody, poznáte zvířata, o nichž jste toho mnoho nevěděli nebo o nich vlastně vůbec nevíte. Zamilujete si celou výpravu, nejen autorku, ale i další členy, kteří jsou vykreslení velmi reálně a upřímně. Celé dobrodružství je silně autentické. 

V prvé řadě je to samozřejmě opravdu živelné dobrodružství. Hon za informacemi, takže chcete-li hltat něco ve stylu přírodovědeckého dokumentu, okořeněného o emoce a zážitky, máte možnost. Navíc vás zkrátka čeká opravdu široká škála informací, takže budete knihu zavírat obohacení nejen o ten zážitek, ale silně poučení o chobotnicích, žralocích či dalších zajímavých tvorech. 

Jediné, co se dá považovat za mínus pro někoho, je uskupení fotografií vprostřed knihy, kde není snadné je nafotit, ale prohlídnout si je můžete bez problému. Možná by bylo lepší je vkládat až na závěr, ale prakticky se jedná o běžnou záležitost, kdy jsou povětšinou fotografie právě uprostřed díla. Fotografie samy o sobě jsou opravdu krásné, poutavé, neskutečné, barevné a autentické. Okouzlí i ty, kteří k chobotnicím mají dále. Upřímně, po přečtení už je nikdy neuvidíte stejně jako před předčtením... 

Mají chobotnici duši je fantastická publikace! Rozhodně doporučuji všem, kteří chtějí něco zažít a přitom si rozšířit obzory. Pokud vás zajímá zvířecí říše, převážně mořští tvorové, neváhejte. Chobotnice nemusí patřit mezi vaše nejoblíbenější a přesto věřím, že vás autorka silně okouzlí! 

Co na titul říká Chensie? Je to nepopsatelné čtení! Tolik informací, emocí, opravdu dojemné, zábavné a upřímné. Velmi originální náhled na zvířata, ale i na lidské osudy, dá se říct, takový, jaký jsem ještě zřejmě v tomto žánru nezažila. Kniha mě obohatila nejen, co se týče zvířat, ale různých zajímavostí a maličkostí. Autorka vše popsala tak dobře, že jsem si snadno představila výzkumná střediska či měla pocit, že stojím spolu s ní a jinými lidmi u nádrže a pozoruju něžné sbližování Raine a Squirta. Bylo to vážně dojemné, úžasné, no prostě... nemělo to chybu. Děkuju! 


Anotace: 

Přírodovědkyně a autorka populárně-naučné literatury Sy Montgomeryová poodkrývá emocionální i tělesný svět chobotnic — a popisuje fascinující vazby, které tyto neuvěřitelně komplexní a energické bytosti navazují s člověkem. Za účelem poznat tyto divoké, samotářské a dravé měkkýše předvádí ukázkovou „zážitkovou“ dokumentaristiku a neváhá se za nimi vydat do Akvária New England ani ke korálovým útesům Francouzské Polynésie a Mexického zálivu. Díky tomu se spřátelila hned s několika chobotnicemi s výrazně odlišnou osobností — mírnou Athénou, průbojnou Octavií, zvědavou Kálí a hravou Karmou. Svůj důvtip chobotnice dokazují nepřeberným počtem způsobů: unikají z nádrží jako orangutani, uchylují se k všemožným lstím, aby získaly potravu, a proudem vody ze své nálevky si hrají s míčem. „Chobotnice se mi vždycky líbily. Ani mimozemšťané z toho nejpotrhlejšího sci-fi nejsou tak zvláštní jako ony. Jsou to tvorové, kteří navzdory tomu, že dorůstají váhy bezmála padesáti kilogramů a délky skoro dvou půl metru, dokážou své rosolovité tělo protáhnout mezerou o velikosti pomeranče. Jsou to živočichové… se zobákem jako papoušek, jedem jako had a jazykem osázeným zuby… kteří dokážou měnit tvar i barvu a vypouštět inkoust. Ale co je nejpozoruhodnější… chobotnice jsou mimořádně inteligentní.“ Teprve nedávno vědci přisoudili inteligenci i psům, ptákům a šimpanzům. Teď s údivem sledují, jak chobotnice dokážou řešit různorodé úkoly, a snaží se rozluštit význam jejich barevných změn. Montgomeryová zde toto rostoucí uznání pro chobotnice zachycuje a zároveň vypráví příběh o lásce, který je střídavě vtipný, zábavný, dojemný i hluboký. Mají chobotnice duši? nám sděluje, co nás mohou chobotnice naučit o setkávání dvou velice odlišných myslí.


Nakladatelství: Kazda

Rok vydání: 2019

Žánr: populárně naučná

Počet stran: 260

Vazba: pevná s přebalem


Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.