Recenze: RŮZNOST JE BEZVA (David Nadrchal)

Odhalte svou osobnost! Za recenzní výtisk děkuju nakladatelství Portál


Český spisovatel David Nadrchal si pro svůj debut nevybral jednoduché téma. Pracoval na publikaci od svých patnácti let a zacílil ji široce na laické publikum, takže je vhodné i v případě, že nemáte s psychologií žádné zkušenosti. Už jen to, že se mu podařilo takový počin vydat u nakladatelství Portál, svědčí o kvalitě textu. S ohledem na zaměření bude jistě vítaným a vhodným čtením pro každého, kdo se chce o své osobnosti.

Jelikož autor cílí na běžného čtenáře, stejně tak tomu přizpůsobil i styl psaní. Ten by mohl být v některých pasážích lehce nad věcí a o ždibec odbornější, ale jinak se jedná o velmi vydařené a propracované dílo, založené na typologii MBTI, opírající se o učení C. G. Junga. Práce s textem, čtivý styl, vhodně zpestřená slovní zásoba, taktéž působivé informace. Autor zkrátka nic neponechal náhodě, ačkoliv jsou detaily, které mu lze vytknout. Zmiňují je například mé kolegyně z projektu Čteme české autory. Dle mého na prvotinu takového námětu velmi kvalitní počin, který mě příjemně překvapil a poučil. 

Publikace získala předmluvu o něco odbornější, vypovídající o autorovi i námětu, který si vybral. Sepsali jej lektoři, koučové, zaměřující se na sebepoznání, koučování a osobnostní rozvoj, autoři publikací o osobnostní typologii PhDr. Anna Crkalová, PhDr. Norbert Riethof, Ph.D.. 

Tato kniha popisuje 16 typů oděvů, které mohou odít naši duši, a klade si za cíl čtenáři pomoci, aby lépe vnímal silné i slabé stránky jak sebe, tak svých bližních. (Str. 10)

Nejpodstatnější část je hned na prvním místě. Jak určit osobnostní typ? Autor představuje teorii, ukazuje, jak hodnotit osobnost a jak ji testovat. Jaké má znaky, apod. Pokud byste si nebyli jistí, jak na to, tak ještě před tím je k dispozici kapitola Jak se oblékají duše aneb Pár slov k poselství a způsobu čtení této knihy. Dá se to považovat jako vhodný úvod od autora, který se rozhodl pro zjednodušené představení osobnosti prostřednictvím představy osobnosti jako oděvu, se kterým se člověk narodí. 

Mezi další ústřední kapitoly patří: 

  • Jak porozumět osobnostnímu typu aneb O dynamice a temperamentech
  • Osobnostní typ na cestě k zralosti aneb Jeho vývoj a projevy v různých životních epochách
  • Sociální síť aneb Projevy osobnostního typu ve vztazích
  • Na jedné větvi rodokmenu aneb Typy osobností a rodinný život
  • 16 osobnostních typů (stejně jako v úvodu se autor uchyluje k metafoře obleků, což je kreativní a vhodné)

Možná vás trochu zaskočí, kolik písmen a zkratek je v textu užito. Problém může tkvět v tom, že značky navazují na anglické pojmy, ale ty jsou v této publikaci samozřejmě přeložené, takže mají jiná počáteční písmena. Tím tak trochu vzniká chaos a nejeden čtenář se může ztrácet, listovat a dohledávat. Šikovné je, že David Nadrchal využívá příkladů a to poměrně často, takže snadno poznáte, o čem mluví, i když nepředpokládám, že byste se v textu přímo ztrácely nebo byl pro vás nepochopitelný. 

Neděste se, když se o sobě dozvíte, že nejste jednoznačný typ. Předpokládám, že nikdo není ryze takový, takže můžete přijít na to, že jste půl to a půl to. I tak vám autor vaši osobnost osvětlí a nejen vaši, můžete se snažit pokusit odhadnout i osobnosti svých blízkých. Pravda, některé kapitoly mohou na čtenáře působit složitějším dojmem, co se týče právě těch zkratek a orientace, ale vesměs je vše opravdu jednoduše vysvětleno i pro amatéra. Není třeba znát ani základy psychologie. 

Knihu bych doporučila všem, které téma zajímá a chtějí především odhalit svou osobnost. Informace o osobnostních typech se dají nalézt i na internetu, souhlasím, ale ne v natolik komplexním konceptu, který vám vše představí mnohem lépe a kvalitněji, z ověřených zdrojů, zatímco na rozlehlé síti se můžete dostat k faktům nevěrohodným. To v tomto případě opravdu nehrozí. David Nadrchal odvedl kvalitní práci a vůbec nedbejte na to, že začal svůj počin psát v patnácti letech. Doufejme, že se od něj dočkáme dalších obdobných publikací. 


Anotace: 

Právě v rukou držíte text, který se hemží čtyřpísmennými zkratkami jako ENFJ, INTP či ISTJ. Každá z nich představuje jeden z 16 typů osobností rozlišovaných typologií MBTI.

I přes nepopiratelnou jedinečnost každého tvora mají nositelé jednotlivých typů velmi podobný přístup k práci, způsob komunikace, životní hodnoty i proces dozrávání.

Kniha Různost je bezva provádí čtenáře jednotlivými oblastmi lidského života, ve kterých jsou mezi nositeli různých typů zvlášť velké rozdíly – mezilidskými vztahy, komunikací, prací a vývojem osobnosti v průběhu života. Průvodci na této cestě za lepším porozuměním sobě i svým bližním je jak pečlivě probíraná teorie zahrnující dynamiku osobnostního typu a problematiku temperamentů, tak četné příklady projevů osobnostního typu z praxe. A ač dílo nabízí možnost hlubšího pochopení celé typologie, je psáno tak, aby ho mohl číst i člověk, který se s MBTI dosud nikdy nesetkal


Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2021

Žánr: Osobní rozvoj, sociologie

Počet stran: 208

Vazba: brožovaná


Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.