Recenze: VÝVOJOVÁ A VZTAHOVÁ TERAPIE DĚTÍ (Peter Pöthe)

Zkušenosti z více než dvacetileté terapeutické práce s dětmi


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál
Chci zakoupit tento titul     

Peter Pöthe není na české literární scéně žádným nováčkem. Já sama jsem vám již představovala jeho výtečný titul Síla nevysloveného, která vypráví o psychoterapii dětí a dospívajících. Autor čtenářům předložil dětské příběhy dle skutečnosti a v této publikaci shrnuje zkušenosti ze své více než dvanáctileté praxe s dětmi. 

MUDR. Peter Pöthe se na Harvardu zabýval problematikou sexuálně zneužívaných a týraných dětí a absolvoval několik odborných stáží na dalších prestižních univerzitách, kde se zaměřil na dětskou a obecnou psychiatrii. Organizuje a vede výcviky dětské psychoterapie v Čechách i na Slovensku a pokud chcete znát celý autorův medailonek, doporučuji navštívit stránky nakladatelství Portál, kde se dozvíte opravdu mnohem víc. 

Publikace čítá 261 stran a dělí se na dvě ústřední části. V úvodu se dozvíte, že autor dílo začal psát během pandemie a rovněž se k ní s ohledem na psychologické problémy lidí a dětí vyjadřuje. Mnoho z nás totiž v té době potřebovalo psychickou podporu více než kdy jindy. Pöthe doufá, že četba dopomůže k tomu, aby děti mohly být samy sebou, což je báječná myšlenka. Může se tak zdát, že je Vývojová a vztahová terapie dětí cílená na děti, ale naopak, měl by si ji přečíst zejména dospělí, aby potřebám dětí a dospívajícím porozuměl. 

První část

 • První kontakty s dětským klientem
 • Cíle vývojové a vztahové psychoterapie dítěte
 • Objektivní parametry terapie
 • Terapeutický vztah jako místo psychického růstu
 • Prostředky terapeutického působení
 • Terapeutické konzultace s rodiči a pečovateli
 • Výhradní terapeutické konzultace s rodiči

První část se dotýká prvních kontaktů s dětskými klienty z pohledu Petera Pöthea. Mnoho z nás očekává logicky představení cílů vývojové a vztahové psychologie dítěte, k nimž se dostává hned ve druhé kapitole. Není to však tak prosté, aby bylo možné vám to zobrazit v jednom odstavci. Jak někteří čtenáři, zabývající se psychologií tuší, jsou cíle vědomé i nevědomé. Šikovné je, že máte možnost prohlédnout si, jak vlastně taková terapie probíhá z úhlu pohledu terapeuta i dítěte. 

Druhá část

 • Vývojový deficit a regrese
 • Agrese a násilné chování dítěte
 • Adolescence
 • Rozvod a rozpad rodičovského páru
 • Náhradní rodinná péče
 • Psychická traumata v dětství

Druhá část se více zabývá samotným dítětem a situací, do kterých se během svého dospívání může dostat, jako je rozvod či odloučení od rodiče, náhradní péče a obtíže dospívání. První část je naopak zaměřená na terapeuta a jeho malého klienta. Celá publikace však zobrazuje psychoterapii dítěte. Hodně čtenářů ocení, že autor poskytuje i příklady, a to přímo ze života dětí. Jedná se o autentické záznamy psychoterapie. V publikaci jich naleznete pěkné množství, a to pouze ve druhé části. Vždy jsou opatřeny jménem dítěte a jeho roky. Někdy se však pasáž dotýká přímo dítěte, kdy autor začne mluvit o psychoterapii daného dítka a ukazuje na ní potřebné. 

Počin vám představuje znalosti a zkušenosti z praxe Petera Pöthea. Jeho studie má logická fakta, která nebudou cizí čtenářům, jenž se běžně věnují psychologii, zejména dětské psychoterapii. Samozřejmě, pokud se psychologii nevěnujete, bude pro vás obtížnější se v publikaci vyznat, proto bych doporučila titul spíše čtenářům, kteří již nějaké znalosti s tímto oborem mají. Odpovídá tomu totiž i styl psaní, který není ryze odborný, ale naopak čtivý a rozhodně silně zaujme, máte-li o námět zájem. Ovšem nejedná se o oddechovou četbu, samotný námět je dosti závažný a stejně tak poznatky, které Pöthe atraktivně představuje. 

Já mám práci doktora Petera Pöthea velmi ráda. Už první dílo mě uchvátilo. Je vidět, že autor má nejen praktické zkušenosti a znalosti, ale také potřebný soucit a přitom odstup. Takové vcítění oceňuji, zejména když je mi předloženo spolu s podstatnými informacemi, které jsou pro mě pochopitelné a mnohdy i logické, jen jsem na ně doposud takhle nepohlížela. Myslím, že knížka hodně pomůže rodičům i co se týče pochopení vlastního dítěte, pokud má nějaké obtíže. V případě, že se tématu chcete věnovat pouze z vlastních zájmů jako já, vás čeká kvalitní studie s mnoha případy. Nepopírám, že jelikož se jedná o životní příběhy skutečných dětí, zanechávalo ve mně čtení emoce i spousty myšlenek k zamyšlení.

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.