Recenze: PROČ VOLÍME PSYCHOPATY A JAK TO ZASTAVIT (Bill Eddy)

Cenné informace nejen pro voliče...Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál

Chci zakoupit tento titul


Bill Eddy, mediátor, terapeut a právník, spoluzakladatel a ředitel  Institutu pro řešení konfliktů. Na svém kontě má jako autor nebo spoluautor již čtrnáct knih a také píše populární blog na portálu Psychology Today, kde má více než dva miliony shlédnutí. 

Titul nabízí široký záběr, jak již můžete poznat z obsahu, a rozkládá se na dvě stě třiceti devíti stranách. Především se týká tří ústředních témat, která autor ještě vhodně rozvádí. 

Narcisté a sociopati jsou dva nejpodmanivější a zároveň nejzákeřnější typy osobnosti na světě. (Str. 15)


Jak si volíme narcisty a psychopaty 

Představuje vzorce chování vysoce postavených politiků a upozorňuje na jejich narcistické a sociopatické rysy a jak je odhalit. Představuje emocionální válku, které tyto krizové osobnosti mohou vést (a obvykle vedou), což jim podle všeho sami voliči umožňují. Nechybí ani náhled na média a jejich využití těmito nebezpečnými lidmi. O kampaních plných neuskutečnitelných nebo falešných slibů už zřejmě víte své, ale i tohle autor šikovně rozkrývá. 

Falešné triády krize v celosvětovém měřítku

Tak v této pasáži vás čeká neskutečné množství příkladů, jak bylo falešné triády krize užíváno v posledních sto letech. Autor se zaměřuje také na historické příklady, nebojí se ukázat na skutečné tyrany včetně jejich vývoje. Po historii se však zaměřuje na současné dění a volí několik lídrů z různých zemí, aby poukázal na podobné praktiky. Další vzorce už jsou z americké historie. 

Jak zastavit konfliktní politiky

V tomto případě se autor snaží ukázat, jak ukončit schéma předávané moci HCP. Vysvětluje různé volební metody, které si mají získat důvěru voličů a samozřejmě hlavně jejich hlas. Poukazuje na to, jak se dá zablokovat neomezené agresivní chování. Chcete se naučit analyzovat falešné zprávy, abyste se mohli věnovat jen informacím o skutečných problémech a jejich řešení? Dostane se vám návodu i na tento problém. 


HCP mohou být starostové, guvernéři nebo prezidenti. Někteří vysoce konfliktní lidé touží stát se přímo králi (nebo královnami). (Str. 25)

Titul zobrazuje základní vzorce, ale i krajní případy, které se dají použít na HCP lídry na všech úrovních vládnutí. Zkratka HCP je vysvětlená vlastně již v anotaci a znamená nebezpečná a vysoce konfliktní osobnost. 

Kniha zaujme spíše čtenáře, kteří se zabývají politikou, což je zřejmé už podle názvu. I v případě, že vás zajímá téma psychopatologie, si přijdete na své, jen ne zřejmě tolik, jako třeba u děl Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu, Psychopat ve vaší posteli, Moudrost psychopatů či Psychopat v mém mozku. Tento titul je skutečně spíše zaměřený politicky a historicky, ukrývá cenné informace nejen pro voliče...


Anotace: 

Terapeut, právník a mediátor Bill Eddy popisuje, jak nebezpečné a vysoce konfliktní osobnosti (HCP) získávají moc ve vládách po celém světě – a co mohou občané udělat, aby se tito lidé nedostali do úřadu. Demokracie je totiž v ohrožení. Příliš mnoho zemí se dostalo pod nadvládu problematických lidí, kteří se stali politiky. Většina jich má rysy narcistické či antisociální poruchy osobnosti, případně rovnou obojí.

Autor, který je přední světový odborník na HCP, vysvětluje, proč jsou tito lidé tak svůdní, a popisuje čtyřicet jejich typických vlastností. Čerpá přitom z příkladů od Hitlera, Stalina, Maa a Nixona po Trumpa, Madura a Putina a ukazuje, jak problematičtí politici vymýšlejí nepřátele a vyrábějí falešné krize, aby se mohli vykreslit jako jediná hrdinská postava, která se s nimi dokáže vypořádat, a to navzdory vlastní neschopnosti problémy skutečně řešit. Autor také popisuje nejlepší způsoby, jak odhalit HCP jako šarlatány, jak reagovat na jejich prázdné a zavádějící sliby a jak najít opravdové lídry. Přitom využívá svou hlubokou psychoterapeutickou zkušenost, aby se dostal na kloub dosud neidentifikovanému jevu, který představuje skutečnou hrozbu pro svět.

Bill Eddy je spoluzakladatel a ředitelem Institutu pro řešení konfliktů a je zkušeným rodinným mediátorem Národního centra pro řešení konfliktů. Je také právníkem a licencovaným klinickým sociálním pracovníkem, který v současnosti působí i na Pepperdine University School of Law. Je autorem nebo spoluautorem čtrnácti knih a má oblíbený blog na stránkách Psychology Today s více než dvěma miliony zhlédnutí.


Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2022

Žánr: psychologie

Počet stran: 239

Vazba: brožovaná

Žádné komentáře:

Okomentovat


Copyright © SVĚT MEZI ŘÁDKY | Šablona: Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.